Jak informuje Policja, latem wzrasta liczba kradzieży rowerów. Najwięcej jednośladów ginie sprzed sklepów, placów zabaw i boisk, przydomowych ogródków, garaży, balkonów oraz piwnic. Wiele z nich kradzionych jest bez trudu, gdyż w ogóle nie są zabezpieczone. Dlatego służby apelują o ich właściwe i staranne zabezpieczenie.W ostatnich dniach kołobrzescy kryminalni ustalili i zatrzymali sprawcę kradzieży rowerów. Jednoślady zginęły na terenie Kołobrzegu w maju tego roku. Mężczyzna usłyszał już zarzuty, grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności. 42-letni mieszkaniec Kołobrzegu w trakcie przesłuchania przyznał się do kradzieży rowerów. Jeden z nich został odzyskany. Łączna wartość strat jaka wycenili pokrzywdzeni to kwota blisko 3200 złotych.
- W sezonie wiosennym i letnim wzrasta kradzież rowerów. Po pierwsze używając ich i zostawiając na zewnątrz sprawcy mają ułatwiony do nich odstęp, po drugie jest też większa liczba osób zainteresowana nabycie jednośladu - mówi asp. Tomasz Kwaśnik, rzecznik prasowy KPP w Kołobrzegu. Dlatego mundurowi przestrzegają przed kupowaniem rowerów pochodzących z niewiadomego źródła. - Nie tylko zachęcamy tym złodziei do kolejnych przestępstw, ale też narażamy się w ten sposób na zarzut paserstwa, co grozi odpowiedzialnością karną. Nabywanie przedmiotów pochodzących z kradzieży lub udzielenie innej osobie pomocy w sprzedaży takiej rzeczy to paserstwo. Kodeks karny przewiduje odpowiedzialność karną za paserstwo umyślne do 5 lat, a za nieumyślne do 2 lat pozbawienia wolności - zaznacza T. Kwaśnik.
Aby mieć pewność, że nabyty towar jest legalny należy poprosić sprzedawcę o rachunek – fakturę zakupu, jeżeli sprzedawca go nie posiada powinien mieć kartę gwarancyjną lub inne dokumenty. Nawet jeżeli minęła ich data ważności, a są przedkładane przez sprzedawcę, uwiarygadnia to legalne źródło pochodzenia roweru. Jest to ważne, gdy kupimy przedmiot nie mając świadomości, że jest on kradziony, bo możemy stracić nabytek nie mając w zamian żadnej kompensaty. Naszą czujność powinna również wzbudzić bardzo atrakcyjna oferta sprzedaży drogiego sprzętu po bardzo niskiej cenie.

Aby ustrzec się przed kradzieżą pamiętajmy o zasadach:
- zapinajmy rower zawsze - nawet na chwilę - złodziej tylko czeka na krótką nieuwagę;
- zainwestujmy w profesjonalne zabezpieczenie, mocna blokada na pewno utrudni kradzież, zapięciem polecanym przez producentów są blokady typu U-lock czyli zapięcie w kształcie litery "U". Pokonanie ich zajmuje wprawnym złodziejom nawet kilka minut, co zazwyczaj decyduje o tym, że złodziej rezygnuje z łupu;
- zapinaj rower za ramę i koło;
- korzystajmy z dwóch zabezpieczeń, złodzieja goni czas, kiedy zobaczy takie zabezpieczenie zastanowi się czy warto ryzykować;
- zamykajmy klatkę schodową, zainwestujmy w dobre zabezpieczenie naszych piwnic, nie pozostawiajmy rowerów niezabezpieczonych na balkonach niskich kondygnacji.
 
Dodatkowo warto sfotografować swój jednoślad, aby w przypadku kradzieży przekazać zdjęcie policjantom. Zachowajmy dowód zakupu naszego roweru oraz numer ramy. Rower można także oznakować engrawerem w jednostce Policji, co pomaga w identyfikacji właściciela w przypadku skradzionego roweru oraz ograniczy zjawisko poprzez nanoszenie cech identyfikacyjnych.

Photo by Florencia Potter on Unsplash

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn