W poniedziałek o godzinie 7.00 nastąpi ewakuacja mieszkańców i turystów osiedla Podczele. Szczególne środki ostrożności obowiązywać będą w promieniu 10 km od znaleziska. W czwartek na brzegu morza odkryto trzy pochodzące z okresu II wojny światowej bomby. Każda z nich waży 300 kilogramów. 

Wprowadzone szczególne środki ostrożności nie powinny nikogo dziwić. Saperzy minerzy z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, szacują, że potencjalne pole rażenia odnalezionych w morzu bomb to do 2 kilometrów na lądzie i do 11 kilometrów w linii wodnej. Poniedziałkową ewakuacją osiedla Podczele dowodzi Dariusz Hoc, komendant KPP w Kołobrzegu. Bomby lotnicze wydobywać będą nurkowie saperzy z Marynarki Wojennej. 
Jeszcze dziś do każdego mieszkania i lokalu usługowego w Podczelu dostarczona będzie pisemna informacja o zasadach ewakuacji. Urzędnicy odwiedzą około 600 lokali. Policja musi odwiedzić zakłady pracy. Wszystkie firmy na terenie Podczela zostaną zamknięte. W poniedziałek o godzinie 8.30 odjedzie ostatni autobus z Podczela. 

Ewakuacja około 2 tysięcy mieszkańców i turystów z Podczela rozpocznie się w poniedziałek 13 sierpnia o godzinie 7:00. Obejmie mieszkańców Podczela i innych okolicznych zabudowań, włącznie z ośrodkiem Holtur. Droga numer 11 będzie zamknięta od Sianożęt do Kołobrzegu do skrzyżowania z ulicą Wschodnią i Koszalińską. Osoby jadące do Koszalina mają się kierować na Karlino. Osoby jadące ze strony Koszalina, będą w Sianożętach kierowane na Dygowo, a stamtąd na Kołobrzeg.

Sztab kryzysowy przewiduje, że znaczna część - około 1500 osób - opuści Podczele własnymi środkami transportu. Pozostali zostaną przewiezieni autobusami z napisem "ewakuacja", w  wyjątkowych sytuacjach zapewniony będzie transport medyczny. Do dyspozycji będzie 7 autobusów. Autobusy odjeżdżać będą z przystanków: Podczele Kresowa, Podczele Tarnopolska, Podczele Lwowska, Podczele Nowogródzka, Podczele Holtur. Autobusy będą wozić ludzi do punktu zbiórki przy Śliwińskiego. Jedyny przystanek po drodze, na którym będzie można wysiąść to ulica Koszalińska skrzyżowanie ze Wschodnią przy sklepie Biedronka. Mieszkańcy, którzy opuszczą Podczele własnymi pojazdami mogą skorzystać z parkingu przy ul. Śliwińskiego, a także z miejsc w Centrum Przesiadkowym przy ul. Bałtyckiej. Do dyspozycji mieszkańców Podczela oraz turystów będą obiekty Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, w tym stadion i Hala Łuczniczka.W przypadku konieczności zapewniania miejsc osobom tego wymagających, w gotowości jest też Szpital Regionalny w Kołobrzegu. 
W poniedziałek zamknięta zostanie też linia kolejowa 402 Ustronie Morskie-Kołobrzeg, od godz. 9 do 13 nie będą kursować w tym kierunku pociągi. Składy będą kierowane do Białogardu. Z Ustronia Morskiego zostanie przygotowany transport zastępczy. W czasie operacji, wydane zostanie ostrzeżenie nawigacyjne. Jednostki pływające nie będą mogły znajdować się w potencjalnej strefie rażenia. Jachty, skutery czy kutry nie będą mogły zbliżyć się do brzegu na odległość mniejszą niż dwie mile. Nieczynne będzie też lotnisko w Bagiczu, zablokowana będzie strefa powietrzna nad miastem. Lasy patrolować będą leśnicy z Nadleśnictwa w Gościnie.

W Kołobrzegu, plaża będzie czynna do ośrodka Arka. Plaża będzie otwarta dla wszystkich, ale co istotne - obowiązywać będzie kategoryczny zakaz wchodzenia do wody w promieniu 10 kilomterów od znaleziska.Strefa, w której nikt nie może przebywać w morzu rozpoczyna się od wejścia do Portu Kołobrzeg aż do miejscowości Wieniatowo. W pilnowaniu porządku ratownikom pomagać będą policjanci. Na wodzie będą unosić się okręty patrolowe, a także łodzie ratunkowe wszystkich służb.

Około g. 10 minerzy rozpoczną wydobycie odnalezionych w wodzie pocisków. Po zakończeniu akcji, w przewidywanych godz.13-15 zaplanowany jest powrót autobusów z mieszkańcami do Podczela. Będą one zatrzymywać się już na wszystkich przystankach na trasie. Komunikacja Miejska będzie bezpłatna. W uzasadnionych przypadkach mieszkańcy zostaną odwiezieni transportem medycznym. 


Cały czas czynna jest również infolinia: 94 355 14 24. 
 


 
 
 
 
 
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: paulina@informacje.kolobrzeg.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn