×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 70.

Kołobrzeski Konwent Samorządowy spotkał się dziś po raz kolejny. Wójtowie gmin naszego powiatu, pod przewodnictwem wójta Gm. Kołobrzeg Włodzimierza Popiołka, omówili najpilniejsze dla mieszkańców sprawy, czyli taryfy za wodę, konsekwencje nowelizacji ustawy o ochronie przyrody w zakresie wycinki drzew i krzewów oraz stawki podatków od farm wiatrowych.
 
Ostatnia sprawa sądowa Gościna ze spółką MWiK w Kołobrzegu, o niewłaściwe stawki za wodę, zmobilizowała pozostałe Gminy do działań zmierzających nadpłaconych kwot. Jak mówił dziś wójt Gminy Rymań Mirosław Terlecki – jeszcze przed przyszłotygodniowym zebraniem wspólników, powinno dojść do spotkania przedstawicieli gmin, ich skarbników wraz z prawnikami. Wszystko w celu wypracowania wspólnego stanowiska i określenia kolejnych kroków. Te natomiast każdy samorząd ma podjąć indywidualnie. Burmistrz Gościna Marian Sieradzki poruszył także sprawę nowego porozumienia pomiędzy MWiK a gminami. Jego zdaniem, prace nad jego kształtem powinny rozpocząć się w październiku, natomiast od stycznia przyszłego roku wszystkie samorządy miałyby mieć możliwość przystąpienia do niego. Zapowiedzi prezesa MWiK, że Gościno miałoby dostać taka szansę dopiero w maju, uważa za dyskryminację. Jak dodał Marin Sieradzki – mogłoby to położyć kres dotychczasowemu sporowi i przyzwoleniu na bezprawne działania. Konwent wójtów ma się spotkać w tej sprawie w najbliższy poniedziałek w Ustroniu Morskim.
Kolejnym tematem spotkania było omówienie strategii działań w kontekście nowelizacji ustawy o ochronie przyrody. Daje ona gminom możliwość uchwalenia indywidualnych stawek za wycinkę drzew. Zwiększono również katalog wyłączeń z wymaganych w tym celu pozwoleń. Między innymi dopuszcza wycinkę drzew i krzewów na terenie posesji prywatnych nie służących Działalności gospodarczej. W najbliższym czasie wójtowie Konwentu zdecydują, najprawdopodobniej o zminimalizowaniu wspomnianych stawek. Dopracowane zostaną również kwestie możliwości usuwania drzew i krzewów w pasach dróg wewnętrznych, śródpolnych, rowach melioracyjnych czy na cmentarzach. W tych sprawach Konwent chce mieć jasność – czy gminy będą mogły ubiegać się w Starostwie Powiatowym o odstąpienie od opłat i pozwoleń.
Według rozporządzeń, do gmin powinny wpłynąć podatki od firm wiatrowych według nowych stawek. Jak zaznaczył Marian Sieradzki – te, które zdeklarują je na niezmienionym poziomie, będą wzywane do korekty. Wójt Gminy Dygowo Grzegorz Starczyk dodał, że jego zdaniem firmy nie będą unikały rzetelnego rozliczenia. 
Zastępca wójta Gminy Kołobrzeg Maciej Bejnarowicz przedstawił natomiast sytuację w gościńskiej oraz rybackiej Lokalnej Grupie Działania pod kątem możliwości i kierunków pozyskania dofinansowań. W tej drugiej największe perspektywy otwierają się przed lokalnymi przedsiębiorcami, ale również przed stowarzyszeniami i samorządami. Środki dedykowane będą głównie rozwojowi infrastruktury turystycznej oraz działania związane z zachowaniem dziedzictwa narodowego. Te pola zostaną przez wójtów również zaplanowane wspólnie, by zwiększyć wzajemne szanse i efektywność.
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn