×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 70.

Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Kołobrzegu będzie prowadzić Dom Pomocy Społecznej dla osób niepełnosprawnych, w tym intelektualnie. Wynika to ze zmiany przepisów ustawy o pomocy społecznej. Zarząd powiatu musiał w tej sprawie interweniować do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, inaczej DPS mógł zostać zlikwidowany.


Powiat Kołobrzeski zleca Polskiemu Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Kołobrzegu zadanie publiczne pod nazwą: Prowadzenie Domu Pomocy Społecznej  dla osób niepełnosprawnych, w tym intelektualnie. - W związku ze zmianą przepisów ustawy o pomocy społecznej, w naszym przekonaniu krzywdzącą i niesprawiedliwą, od 1 stycznia 2020 roku Stowarzyszenie nie mogłoby łączyć w jednym budynku Domu Pomocy Społecznej i Zakładu Aktywności Zawodowej, co spowodowałoby, że Dom Pomocy Społecznej w Kołobrzegu zostanie zlikwidowany, a 34 osoby zostaną potraktowane instrumentalnie i zmuszone do zamieszkania gdzie indziej. DPS funkcjonuje od 1998 roku. ZAZ powstał w 2003 roku i intencją funkcjonowania wszystkich podmiotów w jednym miejscu, było właśnie zbudowanie zintegrowanego systemu pomocy dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Dlatego już w lipcu zeszłego roku podjąłem działanie i wnioskowałem do Pani Elżbiety Rafalskiej Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o nowelizację zapisu art. 113c ustawy o pomocy społecznej.  Ustawa ma służyć bowiem wszystkim potrzebującym osobom i w moim odczuciu społecznie niesprawiedliwe i niemoralne byłoby potraktowanie mieszkańców DPSu i ich rodzin w ten sposób i to ze względu na jeden niefortunny zapis w ustawie. W związku z brakiem odpowiedzi, ponowiliśmy pismo w grudniu i 8 stycznia przyszła odpowiedź z Ministerstwa, że obecnie trwają prace nad zmianą zapisów art. 113c ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, tak, aby umożliwić łączenie tych dwóch placówek, z czego, nie ukrywam, bardzo się cieszę - mówi Starosta Kołobrzeski Tomasz Tamborski.

zdjęcie: FB/DPS
Komentarze  
+2 # Amator 2019-01-15 13:32
Brawo Panie Starosto. "Sympatycy" PIS tego problemu nie widzą ale szczuć potrafią zamiast sygnalizować i pomagać w podobnych sprawach.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+3 # jola555 2019-01-15 14:39
Chciałabym wiedzieć gdzie znajduje się taki Dom?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+4 # Paulina Żupaniec-Łochocka 2019-01-15 14:59
Przy ul. Mazowieckiej
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Facebook