17 latarń morskich w 21 dni. Wikipedysta i podkaster Borys Kozielski wraz z fotografem Tomaszem Lerczakiem oraz Apoloniuszem Łysejko wyruszą w podróż po wybrzeżu, aby wysłuchać historii i ciekawostek na temat polskich latarń. Odwiedzą też Kołobrzeg. Podczas podróży przygotują na ich temat materiały audio i video, które trafią do zasobów Wikipedii.


Obecnie na polskim wybrzeżu działa 15 latarń morskich oraz 2 latarnie utrzymywane przez polskie stacje polarne. To niezwykłe budynki o interesującej architekturze i fascynującej historii. I choć każda z nich ma swoje hasło w Wikipedii, to wciąż wiele ich tajemnic nie jest opisanych w internetowej encyklopedii. Jak wygląda codzienne funkcjonowanie latarni? Kim są ludzie, którzy sprawują nad nią opiekę? Jakie zagadki kryją zakamarki budynków i historia obiektów? Nie wszystkie te informacje dotarły do haseł Wikipedii. Nie zawsze też artykuły w niej uzupełnione są multimediami, które pozwalają na dokładne zapoznanie się z aktualnym stanem budynku. Braki te są szczególnie ważne ze względu na popularność, jaką hasła o polskich latarniach cieszą się wśród czytelników Wikipedii - tylko w maju tego roku czytane były ponad 13 000 razy!
Dlatego wraz z Tomaszem Lerczakiem oraz Apoloniuszem Łysejko, Borys Kozielski wyrusza w 21-dniową podróż po 17 polskich latarniach, aby nagrać rozmowy radiowe z kustoszami, kierownikami i miłośnikami latarń. Nagrania zostaną opracowane na potrzeby podkastów i umieszczone w Wikipedii. Podczas wizyty w każdej latarni zostanie dodatkowo wykonany film wideo, jeśli warunki pozwolą - również nocą. Nagrania objęte zostaną - jak wszystkie materiały w Wikipedii - wolnymi licencjami, co oznacza, że będą mogły być bezpłatnie wykorzystywane również poza Wikipedią, np. w celach edukacyjnych czy dla promocji turystyki polskiego wybrzeża. Filmy natomiast trafią do artykułów o polskich latarniach we wszystkich wersjach językowych Wikipedii.
Grupa dotrze do obiektów w miejscowościach: Świnoujście, Kikut, Niechorze, Kołobrzeg, Gąski, Darłowo, Jarosławiec, Ustka, Czołpino, Stilo, Rozewie, Jastarnia, Hel, Gdańsk Port Północny, Krynica Morska, Gdańsk Nowy Port, Góra Szwedów.
Dołączyć do ekspedycji może każdy i na każdym etapie. Projekt jest częścią większego pomysłu pod nazwą Podkasty dla Wikipedii, którego celem jest wzbogacenie Wikipedii o materiały multimedialne.

Plan podróży:
3 -4 lipca / Gdańsk
4 lipca / Krynica / Gdynia / Rozewie
5 lipca / Rozewie / Jastrzębia Góra / Hel
6 lipca / Rozewie / Sasin
7 lipca / Stilo

9 – 11 lipca / Darłowo
11 – 13 lipca / Ustronie Morskie
13 – 14 lipca / Kołobrzeg
14 – 16 lipca / Niechorze
16 – 18 lipca / Międzyzdroje
19 – 20 lipca / Świnoujście
 
Stowarzyszenie Wikimedia Polska to organizacja pożytku publicznego, której celem jest wspieranie i promowanie projektów Wikimedia Foundation oraz skupionej wokół nich społeczności. Najpopularniejszym projektem wspieranym przez Stowarzyszenie jest polskojęzyczna Wikipedia, wolna encyklopedia internetowa, licząca ponad 1,2 miliona haseł.
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: paulina@informacje.kolobrzeg.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn