Sprzedaż ośrodka Gryf nie doszła do skutku. Potencjalny nabywca nie wpłacił pieniędzy na konto starostwa, nie podpisano aktu notarialnego. W sprawie pojawia się jednak sporo pytań o inne powody fiaska tego przedsięwzięcia.

Minął pierwszy, potem drugi termin podpisania aktu notarialnego, ale do sprzedaży nie doszło. Starostwo w komunikacie do mediów informowało o „nieusprawiedliwionym nieprzystąpieniu do zawarcia umowy” przez spółkę Centrum Rehabilitacji i Odnowy Biologicznej i w związku z tym, o odstąpieniu od umowy przez starostwo. Wokół tematu pojawiają się wątpliwości.

Radna Barbara Aściukiewicz wystąpiła z interpelacją i otrzymała komplet dokumentów po pierwszej nieudanej transakcji. Jak się okazało jest tam kilka ciekawych informacji. Np. o podatku VAT. Powiat nalicza 23% wysokość tego podatku, a oferent twierdzi ze należalo naliczyć 0% stawki VAT.

Przetarg na sprzedaż był ogłoszony w ubiegłym roku. Po jego zakończeniu, czyli po licytacji, w której udział wzięło 2 chętnych, a którą wygrał dotychczasowy dzierżawca, pojawiła się interpretacja Krajowej Izby Skarbowej, że operacja ta nie powinna być ovatowana - co przyznaje Jacek Kuś. I podkreśla: „Mieliśmy przetarg nieograniczony, w którym była podana kwota brutto i zdecydowaliśmy jako Zarząd Powiatu, że tego się trzymamy.” 

Starostwo wychodziło z założenia, że jeśli przedsiębiorca wpłaci kwotę brutto, to w przyszłości będzie mógł ten VAT odzyskać. Chodzi o ponad 7 milionów złotych.

Ale VAT to nie wszystko. Ośrodek Gryf jest ciągle w zarządzie trwałym ZSEH mówi nam radna Aściukiewicz. I tak długo, jak to się nie zmieni, powiat nie może nieruchomości sprzedać. 

„Sprawa jest w SKO” – odpowiada wicestarosta Jacek Kuś.

Starostwo powiatowe zdecydowało, że skoro umowa sprzedaży nie została zawarta, to wadium wpłacone przez spółkę nie podlega zwrotowi. To niebagatelna kwota ponad 2 mln 600 tysięcy złotych. Czy to nie skończy się zwrotem wadium z odsetkami? „Obawiam się o to wadium” - mówi radna PiS.

Sprawą nieudanej transakcji zajmuje się kancelaria prawna starostwa, które nie wyklucza ogłoszenia kolejnego przetargu na sprzedaż ośrodka Gryf.

 

Komentarze  
+10 # Powiatowy 2021-03-04 23:13
Zarząd Powiatu uczy się i uczy tego powiatu , a ciemne te towarzycho jak tabaka w rogu .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+11 # bod 2021-03-05 06:15
sprzedaz obecna nie dodzie do skutku jesli zostanie sprzedany tej firmie do za duzo mniejsza kase bo ktos za tym stoi
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+10 # bod 2021-03-05 06:18
czy prawda jest ze udzialowcem dzierzawcy gryfa jest jeden z prezesow spolki miejskiej
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+11 # opiekuni 2021-03-05 06:54
Tam potrzebna jest zewnętrzna interwencja w rodzaju CBA , CBŚP. Przypadek jest korupcyjnie trudny,nie do ogarnięcia przez miękiszonów z kołobrzeskich tzw.organów ścigania przestępstw i wymiaru sprawiedliwości. Tak ewidentna sprawa jak korupcja Gromka do dziś nie ruszona przez tutejszych,jest najlepszym dowodem na układy w mieście.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+11 # Durango 2021-03-05 10:50
kołobrzeg to też taka mała sycylia,towarzystwo jest tak zblatowane,ze strach tu robić czyste biznesy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+9 # MirosB 2021-03-05 10:50
Nie wierzę by tylu urzędników nie zauważyło tak rażących niedociągnięć.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Facebook