W związku z rozpoczynającym się sezonem rowerowym, kołobrzeska policja pragnie przypomnieć o obowiązkowym wyposażeniu rowerów. Każdy, kto porusza się rowerem po drogach, powinien wiedzieć, że rower, tak jak samochód czy inny pojazd, musi spełniać wymagania związane z bezpieczeństwem.

Rower powinien być sprawny i posiadać obowiązkowe wyposażenie, na które należy zwrócić uwagę najlepiej już na etapie kupna roweru. Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym: pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę.

Rower powinien być wyposażony:

- z przodu – w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające);

- z tyłu – w co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające);

- w co najmniej jeden skutecznie działający hamulec;

- w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Rower może być wyposażany:

- z przodu – w światło odblaskowe barwy białej;

- na kołach – w światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej (przynajmniej po jednym na koło);

- na pedałach – w światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej;

- w odblaskowy pasek w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczony na obu bokach opony albo elementy odblaskowe w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczone na bocznych płaszczyznach kół.

Rowerzysta od zmierzchu do świtu lub w tunelu jest obowiązany używać świateł stanowiących obowiązkowe wyposażenie roweru. Ponadto musi zachować szczególną ostrożność, jak również włączyć światła, w które rower jest wyposażony (z przodu i z tyłu) w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (mgła, deszcz, itp.).

Podczas jazdy w dzień przy dobrej widoczności dopuszcza się, aby światła pozycyjne roweru, były zdemontowane, natomiast na stałe musi być zamontowane obowiązkowe światło odblaskowe.

Rowerzysto, kask i kamizelka odblaskowa nie są obowiązkowe, jednak warto je mieć na sobie podczas jazdy na rowerze. Kask chroni głowę podczas ewentualnego upadku, natomiast kamizelka odblaskowa zwiększa Twoją widoczność na drodze.

Komentarze  
-4 # Babuszka 2021-04-25 11:47
Należy także przypomnieć rowerzystom, że są zobowiązani do przemieszczania się po ścieżkach rowerowych - nie ma dowolności wyboru - ścieżka lub chodnik dla pieszych
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-3 # dla dzieci dobra 2021-04-25 21:37
" Chłopcy radarowcy "
Rosiewicz

..za zakretm stali bicycle mu zabrali "

Taki może być finisz szaleństwa :-?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-1 # Babuszka 2021-04-27 07:38
Czerwone łapki są pewnie od tych, którzy są na bakier z przepisami
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # Alicjaa 2021-04-29 21:34
A gdzie są mandaty dla tych za stan ścieżek , za nieprawidłowe , za brak łączników ????
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn