Jesienna aura sprzyja wycieczkom do lasu i grzybobraniu. Jednak podczas takiej wyprawy nietrudno stracić orientację i zgubić się w terenie. Pamiętajmy, aby podczas grzybobrania nie stracić czujności, aby do domu wrócić nie tylko z pełnym koszem grzybów, ale przede wszystkim cało i zdrowo.

Kołobrzescy policjanci apelują o rozsądek i zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas leśnych wypraw. Grzybobranie jest wspaniałym pomysłem na spędzenie czasu na łonie natury, ale i w tej sytuacji nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Podczas zbierania grzybów łatwo bowiem stracić orientację w terenie i najzwyczajniej, zgubić się w lesie. Doświadczenie ubiegłych lat pokazuje, że nie każdy kto idzie na grzyby, potrafi sprawnie poruszać się po lesie. By wyprawa do lasu była udana warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

• Przed wyjściem do lasu powiadomić bliskich o wyprawie oraz wskazać im najbliższą okolicę, w której będziemy przebywać. Powiedzmy im również, kiedy zamierzamy wrócić do domu.

• Do lasu najlepiej wybierać się w towarzystwie – im więcej osób, tym lepiej. Dzieci, starsze i schorowane osoby nie powinny same wchodzić do lasu.

• Gdy na grzyby wybieramy się z dziećmi - nie traćmy ich z oczu i nie pozwalajmy samym odchodzić zbyt daleko.

• Nie zapominajmy o zabraniu latarek i elementów odblaskowych, dzięki którym w czasie zapadającego zmroku będziemy bardziej widoczni.

• Najlepiej wybierać się do lasu o takiej porze kiedy mamy pewność, że zdążymy jeszcze przed zmrokiem wrócić do domu.

• Przydatny będzie telefon komórkowy z naładowaną baterią, który może okazać się pomocny w sytuacjach kryzysowych.

• Kiedy nie jesteśmy pewni co do swojej orientacji w terenie lepiej nie odchodźmy zbyt daleko od drogi, w głębi lasu bardzo szybko można zgubić drogę powrotną.

Ponadto:

• Udając się do lasu, dokładnie zabezpieczmy pojazd, pozamykajmy drzwi, okna. Pozostawmy auto w widocznym miejscu, aby nie stanowiło łatwego łupu dla złodziei.

• Nie pozostawiajmy w pojeździe wartościowych przedmiotów (torebki, portfela, dokumentów, telefonu komórkowego, laptopa, sprzętu do nawigacji).

• Warto być przygotowanym na zmianę aury, dlatego ubierzmy się adekwatnie do warunków pogodowych panujących na zewnątrz.

• Zaopatrzmy się w picie oraz jedzenie.

Przestrzeganie kilku prostych zasad niewątpliwie zwiększy nasze bezpieczeństwo podczas leśnych wypraw.

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Facebook