Policjanci przestrzegają przed oszustami, którzy podszywają się pod dostawców energii elektrycznej. Wysyłają fałszywe wiadomości sms z informacją o planowanym wyłączeniu prądu w związku z nieuregulowanymi płatnościami.

Tylko wczoraj do dwóch mieszkańców powiatu kołobrzeskiego wysłano takie wiadomości, jeden z nich po kliknięciu w załączony do wiadomości link i autoryzowaniu transakcji stracił 3000 złotych.

Oszuści wysyłają fałszywe wiadomości sms informując o rzekomych należnościach oraz wskazujące link do strony, na której można dokonać wpłaty. Podszywają się pod dostawców energii elektrycznej i informują o wszczęciu postępowania egzekucyjnego za niedopłatę do faktury. Otworzenie takiej strony może skutkować zainstalowaniem złośliwego oprogramowania na urządzeniu.

W ostatnich dniach w ten sposób próbowano oszukać dwóch mężczyzn, niestety jeden z nich po kliknięciu w załączony link i autoryzowaniu transakcji stracił swoje pieniądze. Oszustom udało się wyłudzić aż 3000 złotych. Ze zgłoszeń wynikało, że do mężczyzn przyszła wiadomość sms o zaległości kilku złotych w opłacie za energię elektryczną. Do treści dołączony był link umożliwiający dokonanie płatności. Po wejściu w link należało zalogować się do swojego banku. W tym momencie oszust osiąga swój cel i dostaje dostęp do osobistego konta.

Wyjaśniamy okoliczności tych spraw i przestrzegamy przed działającymi w sieci oszustami. Przede wszystkim po otrzymaniu tego typu wiadomości powinniśmy zweryfikować czy taka sytuacja faktycznie ma miejsce. Często działamy w pośpiechu i nieświadomi zagrożenia otwieramy załączony do treści link, który kieruje nas na fałszywe strony internetowe umożliwiające logowanie do banku. Ten moment wykorzystują oszuści i wypłacają z konta nasze oszczędności. Pozornie niewielka kwota dopłaty może spowodować, że utracimy wszystkie zgromadzone na rachunku środki.

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Facebook