W ubiegłym roku szkolnym w Kołobrzegu w klasach ósmych uczyło się 450 uczniów. W tym roku jest o 260 osób więcej. Czy wszyscy absolwenci znajdą miejsca w wymarzonych szkołach średnich? Z tym może być poważny kłopot.

W 2014 roku dzieci 6 letnie urodzone do połowy 2008 roku zostały objęte obowiązkiem szkolnym. To oznaczyło, że razem z 7 latkami w szkołach uczyło się półtora rocznika. W tym roku ci uczniowie kończą naukę w szkołach podstawowych. W związku z tym, że gimnazjów już nie ma uczniowie pójdą do szkół średnich. I tu pojawia się problem. W ubiegłym roku naukę w klasach ósmych  kończyło 457 uczniów. W tym roku jest ich już 723. Jak na przyjecie uczniów przygotowują się kołobrzeskie szkoły ponadpodstawowe?

Starosta kołobrzeski Tomasz Tamborski poinformował, że klasy będą bardziej liczne i powstaną dwa nowe oddziały w Zespole Szkół Morskich i w szkole przy ul. Piastowskiej. Dodatkowych klas nie będzie w Koperniku czy Sienkiewiczu.

Dlaczego nie będzie więcej dodatkowych oddziałów? Bo nie ma kadry - odpowiada starosta. Brakuje nauczycieli matematyki, fizyki, chemii, biologii.

Nabory do szkół średnich rozpoczną się 9 maja. Wiadomo, że nie wszyscy absolwenci kołobrzeskich podstawówek będą kontynuować naukę w szkołach w naszym mieście i powiecie, ale jednocześnie o przyjęcie do niech będą się starali także uczniowie spoza miasta.

 

Komentarze  
+1 # podatnik 2022-03-11 03:22
Wymarzone szkoły dla uczniów, a często bardziej dla rodziców podobnie jak studia są od lat determinowane wynikami w nauce(świadectwo, wyniki testu, matura, olimpiady przedmiotowe).

Ten fakt jest znany uczniom od 1 klasy szkoły podstawowej.
Wymuszanie zwiększenia ilości klas to robienie masówki a nie jakości kształcenia.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-1 # Podatnik2 2022-03-11 10:54
O jakości kształcenia już dawno nie ma mowy. Spowodowane jest to z lekceważącym podejściem uczniów do nauki ale i również wina stoi po stronie nauczycieli, którzy nie potrafią zmotywować do nauki i coraz częściej zajęcia wyglądają tak że nauczyciele włączają prezentacje i czytają ją uczniom. Edukacja w Polsce po[wulgaryzm]da
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-3 # mama ósmoklasisty 2022-03-11 16:15
To nie ,,robienie masówki'', tylko uczciwość wobec młodzieży.Uczymy ich uczciwości, a władza(PO) nakazała iść do szkoły rok wcześniej, skumulowała roczniki, a kolejna władza(PIS)zrobiła deformę oświaty i po raz kolejny skumulowała roczniki i wymieszała młodszych ze starszymi.Teraz 8 klasy i 7 klasy są przepełnione, wymieszane i mają ze sobą rywalizować o miejsca, bo nie tworzy się dodatkowych klas w dobrych liceach przygotowujących na studia. Nie każdy chce być mechanikiem, piekarzem,marynarzem,hotelarzem(wszyscy są oczywiście potrzebni na rynku pracy).Są uczniowie, którzy chcą być inżynierami, lekarzami, architektami, psychologami i im w naszym mieście zamyka się drogę.Taka jest prawda.Żadne to,, tworzenie masówki''- to po prostu zwyczajna uczciwość i przyzwoitość nakazuje utworzenie dodatkowych klas dzieciom, które są obiektem nieprzemyślanych eksperymentów jednej i drugiej władzy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn