W marcu Sejm uchwalił specustawę regulującą m.in. kwestie związane z legalnością pobytu Ukraińców w Polsce oraz z możliwością podjęcia przez nich pracy. Powiatowy Urząd Pracy odnotowuje duże zainteresowanie podjęciem przez nich zatrudnienia na terenie Kołobrzegu.

Jeżeli obywatel Ukrainy przekroczył granicę z dniem wybuchu wojny podlega już pod przepisy nowej specustawy. To rządowa ustawa regulująca wiele kwestii dotyczących uchodźców, w tym ich zatrudnienia. Według danych kołobrzeskiego Urzędu Pracy pracę podjęło już ponad 160 takich osób.

W Kołobrzegu wkrótce rozpocznie się sezon, a co za tym idzie ofert pracy jest coraz więcej. Na koniec marca było ich około 660.

Bezrobocie na terenie powiatu utrzymuje się na stabilnym poziomie. W tej chwili w urzędzie pracy zarejestrowanych jest ponad 1200 bezrobotnych w tym 12 obywateli Ukrainy, ale ich rejestracja nie jest wymagana.

Procedura zatrudnienia uchodźców z Ukrainy na mocy specustawy jest uproszczona. Pracodawca chcąc zatrudnić taką osobę musi jedynie zgłosić to do urzędu pracy w terminie 14 dni od podpisania z nią umowy.

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn