Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w starostwie przedstawiono wyniki ekspertyzy dendrologicznej dotyczącej ulicy Zdrojowej. Według autora dokumentu dr inż. Krzysztofa Jankowskiego  mamy do czynienia z wartościowym drzewostanem i ocalenie 78 lip drobnolistnych powinno być priorytetem.

Przypomnijmy. Miesiąc temu informowaliśmy o problemie przed jakim stanęło miasto, czyli wycince blisko 100 drzew rosnących przy ulicy Zdrojowej. Wykonawca, który od lipca przebudowuje drogę poinformował o problemach podczas kładzenia ciepłociągu, i w obawie o swoich pracowników zapowiedział, że nie da się przeprowadzić tej inwestycji jak początkowo zakładano, czyli chroniąc rosnące tam drzewa. Dlatego miasto musiało podjąć bardzo trudną decyzję i złożyło wniosek do starostwa o wycinkę rosnących tam drzew, łącznie 97. Starostwo zleciło sporządzenie ekspertyzy. Jej wyniki przedstawiono podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Uważamy, że była ona niezbędna i całe szczęście że udało się proces dotyczący wycinki drzew wyhamować, mówi starosta.

Jak czytamy w ekspertyzie : Jednoznacznie negatywnie należy zaopiniować również wniosek o wydanie zezwolenia na wycinkę 78. dojrzałych drzew gatunku rodzimego (lipy drobnolistne) rosnących w strefie uzdrowiskowej A pozbawiony uzasadnienia merytorycznego. Pozytywnie należy zaopiniować wycinkę pozostałych wskazanych we wniosku drzew, których wartość przyrodnicza jest znacznie mniejsza –pozostałe zadrzewienie tworzą stosunkowo młode jesiony oraz krzewy bzu czarnego, których usunięcie z drzewostanu można znacznie łatwiej zrekompensować odpowiednimi nasadzeniami zastępczymi.

Czy w związku z tym można zrealizować przebudowę Zdrojowej jednocześnie ocalając drzewostan? Jak mówi dr Krzysztof Jankowski, jest to trudna operacja, ale możliwa do zrealizowania przy zachowaniu pewnych reżimów.

Po zakończeniu inwestycji każde drzewo będzie musiało zostać przebadane najbardziej zaawansowaną metodą oceniającą stabilność drzewa w gruncie.

W tym całym nieszczęściu mamy do czynienia z wyjątkowo plastycznym gatunkiem, czyli lipą drobnolistną, mówi  dr Krzysztof Jankowski

Prace w obrębcie systemów korzeniowych będą musiały być wykonywane ręcznie.

Teraz proces administracyjny dotyczący wydania decyzji będzie podzielony na dwa etapy.

Czy całą tę sytuację można było przewidzieć na etapie planowania tej inwestycji? To jest oczywiste, odpowiada dr Krzysztof Jankowski.

Po konferencji odbyło się w tej sprawie spotkanie robocze z miastem.

Relacja z całej konferencji poniżej.

Komentarze  
-4 # Ryby pływają na niby 2022-12-07 16:15
Z wartościowym drzewostanem xd
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+4 # Olo 2022-12-07 20:54
A mieczkowskom inwestor by wykonawca zakręcił i by była lipa.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+1 # Ekolog TTT 2022-12-08 07:35
Szanowni Państwo,
to jest tylko granie pod publiczkę Tomasza T. Zapytajcie się jakie były rozmowy i stawiane warunki przez niego w Ustroniu Morskim jak powiat miał robić drogę powiatową ul Kolejową. Wszystkie lipy chciał powiat wywalić !!! Ale jak zrobił się szum to szybko Tomasz T. zmienił stanowisko bo zobaczył, że jako "ekolog" może się podlizać szerszemu gronu a gminę wystawili. Obłuda i fałsz panie Tomaszu T.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+9 # Kg 2022-12-08 08:30
Jak nie wiecie jak to jest z tymi przetargami to pogadajcie z jakimkolwiek znajomym przedsiebiorca, który brał udział w procedurze przetargowej.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+9 # Baska52 2022-12-08 09:14
Mysliwy bedzie mowil o obronie drzew? Hipokryzja
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+5 # To oni 2022-12-08 13:04
Kilka lat temu w innej miejscowości naszego powiatu starosta rżnął lipy nie bacząc na to ,że były one ozdobą tej miejscowości. A ciekawe, że przy wydawaniu przez starostę pozwolenia na budowę ulicy Zdrojowej w Kołobrzeg nie zaważono ,że tyyyyyleeeee drzew będzie przeszkadzać w realizacji inwestycji, a dostrzeżono to dopiero w trakcie budowy. Z tego widać, że starosta jako organ wydający pozwolenie na budowę Zdrojowej w równym stopniu odpowiada za powstały galimatias związany z wycinką drzew.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn