Egzemplarz, który od 1991 roku znajdował się w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu opisany jako ,,złom stalowy użytkowy artyleryjski – 400 kg” okazał się zupełnie innym, wyjątkowym znaleziskiem. Eksponat pochodzi z zezłomowanego okrętu ORP „Wilk”.

W marcu 2024 r. Marcin Wilk, bronioznawca z Fundacji Pro Militaris, podczas pobytu w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu dokonał odkrycia elementu działa pochodzącego z ORP ,,Wilk”. Pozostałości były błędnie opisane jako część 100 mm haubicy. Porównanie egzemplarza zachowanego w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz badanego obiektu z Muzeum Oręża Polskiego potwierdzają ich identyczność. Grawerunki wskazują ten sam kaliber i wzór armaty, datę produkcji 1930 rok, kolejne numery seryjne, wagę, francuskie znaki odbioru wojskowego w postaci okręgu z płomieniami w górnej części. Elementem znajdującym się w Muzeum jest część denna lufy, wraz z nasadą zamkową i zamkiem do armaty morskiej 100 mm, wz. 1917, produkcji francuskiej, używanej w Wojsku Polskim w latach 1931 – 1954, jako uzbrojenie torpedowo – minowych okrętów podwodnych typu Wilk. Egzemplarz zachowany w MOP w Kołobrzegu został przekazany do zbiorów 25 marca 1991r. z Wojskowej Akademii Technicznej,  jako: ,,złom stalowy użytkowy artyleryjski – 400 kg”. Jedyny znany dotychczas, kompletny egzemplarz armaty wzór 1917, kalibru 100 mm, wykonany w 1930 r. o numerze seryjnym 2, pochodzący z okrętu ,,ORP Żbik” zachował się w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu poszukuje wszelkiego rodzaju pamiątek związanych z polskim okrętem podwodnym ORP ,,Wilk”. Szuka również osób lub ich krewnych, współpracowników dzięki którym elementy działa z ORP ,,Wilk” zostały zachowane i trafiły do muzeum.

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn