×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 70.

Zachodniopomorskie Forum Organizacji Socjalnych będzie uczyć osoby z niepełnosprawnością deficytowych w powiecie zawodów:  kucharza i glazurnika. Wszystkie Ośrodki Pomocy Społecznej powiatu kołobrzeskiego przyjmują zgłoszenia osób z niepełnosprawnością, które chcą zdobyć dyplom czeladniczy kucharza lub glazurnika. 8 miesięcy trwać będzie szkolenie i praktyka oraz staż przygotowujący do pracy tych, którzy chcą zdobyć niezależność finansową i zbudować aktywne zawodowo życie. - Najpierw odbywa się rozmowa kandydata z ekspertem do spraw szkoleń zawodowych, podczas której ustalamy potrzeby i trudności uczestnika projektu. Udzielamy wsparcia doradczego i psychologicznego, następnie kierujemy na szkolenie zawodowe. Tam kandydat zdobędzie wiedzę i umiejętności, aby mógł przystąpić do egzaminu czeladniczego – informuje Dorota Kamecka, wiceprezes ZaFOS. – Wiemy, że zatrudnienie osób z niepełnosprawnością, to duże korzyści, głównie finansowe. Ludzi z niepełnosprawnością jest wiele i potrzeb w zakładach pracy też. Chcemy obie strony sensownie „połączyć”. Szczególnie, gdy brak jest dzisiaj wykwalifikowanych osób do pracy - dodaje.
Wśród aktywnych zawodowo mieszkańców powiatu 3 200 osób wyjeżdża do pracy do sąsiednich gmin. Tymczasem potrzeby lokalnego rynku są duże. W powiecie jest aż 28 deficytowych zawodów, są to między innymi: dekarz, glazurnik, pilarz, kucharz, pomoc kuchenna. Wg danych światwliczbach.pl w powiecie na 1000 mieszkańców pracuje zaledwie 192 osoby. To mało, biorąc pod uwagę fakt, że prawie 64% ludności powiatu, to osoby w wieku produkcyjnym. Trzy główne przyczyny braku aktywności zawodowej w regionie zachodniopomorskim, to przejście na emeryturę, brak kwalifikacji i właśnie niepełnosprawność różnego typu.
Często niepełnosprawność jest pozorną barierą w przyjęciu do pracy. - Zatrudniam osoby niepełnosprawne i bardzo cieszę się z ich efektów pracy. Kucharz i cukiernik, to nie są to zawody wymagające ukończenia wieloletnich studiów. Osoby z niepełnosprawnością mogą im podołać. Jednak bez żadnych kwalifikacji, nie mogą ubiegać się o zatrudnienie. Dlatego nasze działania przystosowujące ich do pracy są ważne i potrzebne. Jestem o tym przekonana – podkreśla Beata Karlińska, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Policach i Prezes Zarządu Fundacji Chorych na Zanik Mięśni.
Alternatywą dla szkół zawodowych w Polsce są kursy szkoleniowe, dające możliwość zdobycia zawodu oraz przystąpienia do egzaminu czeladniczego. Po jego zdaniu osoba otrzymuje świadectwo czeladnicze. Jest ono dokumentem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe, uznawane na całym świecie. - Egzaminujemy przyszłych profesjonalistów od blisko 10 lat. Chcemy, aby osoby z niepełnosprawnością otrzymały kwalifikacje potwierdzone dyplomem, wierząc, że sprostają wymaganiom praktycznym i teoretycznym. Wiemy, że jak jest motywacja do podjęcia pracy, to dyplom jest osiągalny, a radość z jego uzyskania - tym większa - mówi Zbigniew Górnik, Prezes Zarządu Zachodniopomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Szczecinie.
Ważnym elementem rozwoju społeczeństwa jest zapewnienie osobom niepełnosprawnym warunków do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym. Powiatowa Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2008-2015 zakładała pomoc osobom z niepełnosprawnością, ich aktywizowanie do życia społecznego. Strategia na lata 2016-2020 jest w trakcie opracowywania z pewnością nie zabraknie w niej działań zmierzających do ułatwienia dostępu do rynku pracy osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym tj. osoby z niepełnosprawnością.
 
Dodatkowe informacje:
tel. 091 812 09 12, e-mail: kontakt@zafos.pl 
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn