×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 70.

Wójt Ustronia Morskiego ubiega się o środki finansowe na przebudowę ustrońskiego amfiteatru. 20 października gościł w sali narad urzędu gminy przedstawicieli Parku Regionalnego „Barnimer Feldmark” z Blumbergu. Celem wspólnego spotkania było podpisanie porozumienia partnerskiego, mającego na  celu uregulowanie obowiązków i praw partnerów w trakcie realizacji projektu unijnego pod nazwą: „Krajobraz kulturowy na styku dziedzictwa historycznego i nowoczesnego projektowania”. 
- To duży projekt, który opiera się na współpracy z naszym niemieckim partnerem Stowarzyszeniem Parku Regionalnego Barnimer Feldmark – mówi wójt Jerzy Kołakowski - Chodzi o wspólne inwestycje podnoszące naszą konkurencyjność w Euroregionie Pomerania, oraz mające na celu wzrost atrakcyjności wspólnego dziedzictwa naturalnego i kulturalnego. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez przebudowę ustrońskiego amfiteatru, zagospodarowanie parków krajobrazowych w Niemczech, w miejscowościach: Bornicke, Dammsmuhle oraz budowę sceny plenerowej w Altlandsberg. Wykorzystanie rozbudowanej infrastruktury wpłynie na zacieśnienie współpracy transgranicznej samorządów oraz pogłębienia kontaktów społeczności pogranicza, poprzez wspólne działania, w tym także organizację imprez  kulturalnych  i promocyjnych
- Realizacja projektu umożliwi pełne wykorzystanie potencjału kulturalnego pogranicza polsko-niemieckiego. Jest również odpowiedzią na główne zidentyfikowane problemy obu partnerów, ponieważ w wyniku realizacji projektu, zdegradowane dotychczas obszary turystyczno – kulturowe zostaną wykorzystane jako atrakcyjna przestrzeń, dostosowana do organizacji wydarzeń           kulturalnych na dużą skalę, skierowanych do szerokiego grona odbiorców, zarówno z polskiej, jak i niemieckiej strony – podsumowuje Torsten Jeran – przewodniczący Parku Regionalnego BF. 
Złożenie wspólnego wniosku jest przewidziane jeszcze w październiku br, natomiast realizacja projektu w latach 2017 - 2019. Całkowity koszt wspólnego  projektu szacuje się na 2 mln euro. Zadanie ma być współfinansowane w ramach Programu Współpracy Interreg VA Meklemburgia – Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska – osi priorytetowej I „Natura i Kultura” – dodaje Urszula Czachorowska – Kierownik Referatu Promocji i Rozwoju, koordynator polsko – niemieckiego projektu.

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn