×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 70.

W Zespole Szkół Morskich otwarto dzisiaj nowoczesną pracownię elektrotechniki, elektroniki i automatyki okrętowej. Pracownia w zamyśle ma stanowić również bazę do utworzenia nowego kierunku kształcenia w Zespole Szkół Morskich - Technik Elektroautomatyk Okrętowy.



Pracownia Elektrotechniki, Elektroniki i Automatyki Okrętowej powstała na bazie dawnego Działu Elektrycznego Warsztatów Szkolnych. Pracownia stanowi bazę dydaktyczną dla realizacji programów nauczania w zawodach Technik Nawigator Morski oraz Technik Mechanik Okrętowy. Pracownia EEiAO w zamyśle ma stanowić również bazę do utworzenia nowego kierunku kształcenia Technik Elektroautomatyk Okrętowy.
 
Zakupiono nowe wyposażenie umożliwiające m.in. pomiary podstawowych wielkości elektrycznych takich jak: napięcie, natężenie, moc prądu i rezystancja. Uczniowie zapoznają się tu z zasadami pomiarów, opracowywaniem oraz interpretacją wyników pomiarów.
 
Wyposażenie pracowni obejmuje również nowoczesne stanowisko do badania maszyn synchronicznych. Na stanowisku tym uczniowie zapoznają się z budową, zasadami działania wirujących maszyn elektrycznych. Stanowisko umożliwia zdejmowanie charakterystyk mechanicznych silników i prądnic. Możliwe jest też praktyczne przedstawienie procesu synchronizacji prądnicy trójfazowej z siecią energetyczną.
 
Na zajęciach uczniowie poznają struktury i zasady działania podstawowych instalacji elektrycznych i automatyki na statkach w tym sterujących układów stycznikowo-przekaźnikowych oraz układów automatyki opartych o programowalne sterowniki przemysłowe PLC Siemens S7-1200 oraz LOGO!
 
Po zajęciach, w czasie wolnym, chętni uczniowie mogą rozwijać w pracowni swoje zainteresowania w zakresie elektroniki, automatyki i robotyki – programowania mikrokontrolerów STM8S, AVR, STM32, wykonywania obwodów drukowanych PCB, druku 3D oraz prostych układów mechatronicznych.

[hdvs videoid=3336]
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn