×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 70.

21 czerwca w Kołobrzegu odbędą się krajowe obchody Światowego Dnia Hydrografii. Jedną z głównych atrakcji będzie możliwość zwiedzania okrętów i jednostek hydrograficznych. Wśród jednostek, które zacumują w kołobrzeski porcie niewątpliwą atrakcją będzie ORP Heweliusz.
ORP Heweliusz.
Wymiary: 61,6 m (długość) x 11,2 m (szerokość) x  3,5 m (zanurzenie)
ORP  Heweliusz w ciągu lat swojej służby wykonał szczegółowe badania wielu bałtyckich wraków min. odnalazł i zweryfikował wrak kutra rybackiego WŁA-90 i torped na redzie portu gdyńskiego.
W 1990 roku brał udział w wyprawie antarktycznej, w 2006 r. w poszukiwaniu na Morzu Północnym wraków okrętów podwodnych, polskiego  ORP ORZEŁ i holenderskiego Hr.Ms. O 13, w 2007 r. weryfikował pozycję wraku BREMERHAVEN, słynnego niemieckiego "statku śmierci".
 
Kolejną jednostką będzie ORP Nakło.
Wymiary 38,5 m (długość) x 7,3 m  (szerokość) x 1,85 m (zanurzenie)
ORP Nakło (numer burtowy 640) jest trałowcem projektu 207P. Wchodzi w skład 12 Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Podobnie jak pozostałe trałowce projektu 207 P (typu „GARDNO”) został zbudowany w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Okręt służy do poszukiwania i niszczenia min kontaktowych i niekontaktowych. Jego kadłub wykonany jest z laminatu poliestrowo – szklanego. Okręt uzbrojony jest w armatę przeciwlotniczą, trały i stację hydrolokacyjną. Napęd główny stanowią dwa silniki napędzające dwie śruby.
 
Przybędzie również najnowsza jednostka hydrograficzna Urzędu Morskiego w Szczecinie "Drętwa".
Wymiary: 13 m (długość) x 4 m (szerokość) x 1.1 m (zanurzenie).
 
Kolejnym punktem programu będzie Wystawa Hydrograficzna prezentująca dorobek polskich instytucji w zakresie hydrografii (BHMW, 3FO, 8FOW, Urzędów Morskich, Akademii Marynarki Wojennej) oraz firm zajmujących się sprzętem hydrograficznym. Ciekawą atrakcją będzie prezentacja specjalistycznego sprzętu hydrograficznego typu sonary i pojazdy podwodne.
 
Podczas obchodów Światowego Dnia Hydrografii w Porcie Jachtowym ul. Warzelnicza odbędzie się również Konferencja po hasłem „KARTOWANIE MÓRZ, OCEANÓW I SZLAKÓW ŻEGLUGOWYCH – WAŻNIEJSZE NIŻ KIEDYKOLWIEK”.

 
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Facebook