×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 70.

Organizacja legalnej migracji, podporządkowanej zarówno normom europejskim, jak i poszczególnych państw była głównym tematem wystąpienia Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Olgierda Geblewicza, który uczestniczył w Konferencji odbywającej się w Parlamencie Europejskim w ubiegłym tygodniu.Wbrew temu, co dzisiaj ogłosili politycy PiS podczas konferencji prasowej, marszałek nie zapraszał uchodźców do naszego województwa, choć  jest zdania, że samorządy wspólnie z Kościołem i NGO-sami powinny się włączyć w dzieło humanitarnej pomocy ludziom uciekającym przed wojną.
 
Marszałek Olgierd Geblewicz przygotował w imieniu Komitetu Regionów opinię na temat dyrektywy KE w sprawie legalnej migracji, stąd jego udział jako panelisty w tzw. okrągłym stole tematycznym w ramach konferencji. Podczas swego wystąpienia mówił także o narastającym strachu wobec inności, który jest zbyt często wykorzystywany politycznie.
 
- Dzisiejsza konferencja PiS jest udowodnieniem tezy, którą postawiłem w Brukseli. Politycy Prawa i Sprawiedliwości posługują się strachem i propagandą, wykorzystują kwestię uchodźców do wzbudzania niepokoju i nienawiści. Nazywają terrorystami wszystkich, którzy uciekają przed wojną i pomocnikami terrorystów tych, którzy chcą potrzebującym okazać serce – komentuje marszałek Olgierd Geblewicz. – Zdobywając punkty polityczne, PiS krzywdzi innych ludzi. To pokaz pogardy i praktyk z najbardziej ponurych czasów ludzkości.
 
Podczas spotkania w Brukseli marszałek mówił także o potrzebie stworzenia programów edukacyjnych, które pokazałyby społeczeństwu, że uchodźca nie znaczy terrorysta, które zmieniłyby świadomość ludzi ukształtowaną pod wpływem jednostronnych, szkodliwych, politycznych przekazów.
 
- Humanitarna pomoc bliźniemu, to godna odpowiedź samorządowców, społeczników, ludzi Kościoła Katolickiego. Wierzę, że w naszym regionie nie brakuje osób, które będą chciały się włączyć w to dzieło. Nie mówmy dzisiaj o cyfrach i skali problemu, dziś ważny jest mały gest, pierwszy krok, by ludzie wystraszeni propagandą ujrzeli, że człowiek mówiący innym językiem nie jest gorszy ani niebezpieczny – powiedział Olgierd Geblewicz.
 
Konferencja w Brukseli była kontynuacją działań zaplanowanych w ramach Deklaracji Rzymskiej, podpisanej 25 marca 2017 roku również przez Premier Rządu RP Beatę Szydło. 
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn