×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 70.

Organizacja legalnej migracji, podporządkowanej zarówno normom europejskim, jak i poszczególnych państw była głównym tematem wystąpienia Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Olgierda Geblewicza, który uczestniczył w Konferencji odbywającej się w Parlamencie Europejskim w ubiegłym tygodniu.Wbrew temu, co dzisiaj ogłosili politycy PiS podczas konferencji prasowej, marszałek nie zapraszał uchodźców do naszego województwa, choć  jest zdania, że samorządy wspólnie z Kościołem i NGO-sami powinny się włączyć w dzieło humanitarnej pomocy ludziom uciekającym przed wojną.
 
Marszałek Olgierd Geblewicz przygotował w imieniu Komitetu Regionów opinię na temat dyrektywy KE w sprawie legalnej migracji, stąd jego udział jako panelisty w tzw. okrągłym stole tematycznym w ramach konferencji. Podczas swego wystąpienia mówił także o narastającym strachu wobec inności, który jest zbyt często wykorzystywany politycznie.
 
- Dzisiejsza konferencja PiS jest udowodnieniem tezy, którą postawiłem w Brukseli. Politycy Prawa i Sprawiedliwości posługują się strachem i propagandą, wykorzystują kwestię uchodźców do wzbudzania niepokoju i nienawiści. Nazywają terrorystami wszystkich, którzy uciekają przed wojną i pomocnikami terrorystów tych, którzy chcą potrzebującym okazać serce – komentuje marszałek Olgierd Geblewicz. – Zdobywając punkty polityczne, PiS krzywdzi innych ludzi. To pokaz pogardy i praktyk z najbardziej ponurych czasów ludzkości.
 
Podczas spotkania w Brukseli marszałek mówił także o potrzebie stworzenia programów edukacyjnych, które pokazałyby społeczeństwu, że uchodźca nie znaczy terrorysta, które zmieniłyby świadomość ludzi ukształtowaną pod wpływem jednostronnych, szkodliwych, politycznych przekazów.
 
- Humanitarna pomoc bliźniemu, to godna odpowiedź samorządowców, społeczników, ludzi Kościoła Katolickiego. Wierzę, że w naszym regionie nie brakuje osób, które będą chciały się włączyć w to dzieło. Nie mówmy dzisiaj o cyfrach i skali problemu, dziś ważny jest mały gest, pierwszy krok, by ludzie wystraszeni propagandą ujrzeli, że człowiek mówiący innym językiem nie jest gorszy ani niebezpieczny – powiedział Olgierd Geblewicz.
 
Konferencja w Brukseli była kontynuacją działań zaplanowanych w ramach Deklaracji Rzymskiej, podpisanej 25 marca 2017 roku również przez Premier Rządu RP Beatę Szydło. 

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn