×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 70.

W Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku ma powstać stała wystawa dotycząca upamiętnień będących dziedzictwem systemu komunistycznego. IPN podpisał w tej sprawie umowę z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

29 czerwca 2017 roku w Warszawie prezes Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu dr Jarosław Szarek oraz Dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu Aleksander Ostasz podpisali list intencyjny dotyczący współpracy. Obie instytucje deklarują, że będą wspólnie pracować nad powstaniem w Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku stałej wystawy dotyczącej upamiętnień będących dziedzictwem systemu komunistycznego.
Muzeum w Podborsku powstało na terenie obiektu wojskowego 3001, czyli postsowieckiego magazynu amunicji atomowej, który w 2015 r. trafił w zarząd Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Kompleks o powierzchni 300 ha składał się z zespołu koszarowego i dwóch magazynów amunicji atomowej. Obiekt zbudowany przez ludowe Wojsko Polskie w latach 1967–1969, w 1970 roku został przekazany Sowietom. W dwóch magazynach przeciwatomowych klasy T-7 przechowywano amunicję atomową – głowice i bomby dla stacjonujących w Polsce jednostek sowieckich oraz Frontu Polskiego. W 1990 r. magazyn przejęty został przez Marynarkę Wojenną, a w 2005 r. trafił do zasobu Służby Więziennej. Fakt ten spowodował, że zachował się w niemalże idealnym stanie.
Misją prezentowanej w Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku stałej wystawy będzie pokazanie pełnego obrazu działalności propagandowej władz Polski Ludowej w sferze upamiętnień, które obecnie będą usuwane z ulic i skwerów naszych miast. Na wystawie zostanie pokazana historia propagandy totalitaryzmu jako elementu zimnej wojny a także twarze ludzi, którzy zapłacili wysoką cenę za walkę z systemem sowieckim. Stojąc w atomowym bunkrze przed mapą pokazującą planowane uderzenia w nadchodzącym globalnym konflikcie, zwiedzający będą mogli sobie uświadomić, że to, co zaczynało się od stawiania w każdym mieście pomnika z sierpem i młotem, miało zakończyć się totalnym atomowym pogromem.
W konferencji prasowej, która towarzyszyła podpisaniu porozumienia, udział wzięli także m.in.: starosta kołobrzeski Tomasz Tamborski, dyrektor Oddziału IPN w Szczecinie dr Paweł Skubisz, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Krakowie dr Maciej Korkuć, Paweł Knap z Oddziału IPN Szczecin, odpowiedzialny za ekspozycję w Podborsku i rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska.

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Facebook