×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 70.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa została wprowadzona na próbę w lipcu 2016 roku. W województwach, gdzie zostało wdrożone to innowacyjne przedsięwzięcie wyraźnie podniósł się poziom bezpieczeństwa w miejscach wskazanych przez mieszkańców. W naszym województwie, a tym samym w kołobrzeskiej komendzie uruchomienie mapy nastąpiło dokładnie rok temu.

 
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywne narzędzie dzięki któremu mieszkańcy mają możliwość zapoznania się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa i zagrożeń w danym regionie.
Mapa zawiera informacje m.in. o przestępstwach najbardziej uciążliwych społecznie: kradzież cudzej rzeczy, kradzież z włamaniem, rozbój, uszkodzenie rzeczy, wymuszenie, bójka, pobicie, uszczerbek na zdrowiu, oszustwo na wnuczka i na policjanta oraz przestępstwa na tle seksualnym, przestępstwa narkotykowe związane z posiadaniem i udzielaniem innej osobie środków odurzających lub substancji psychotropowych, przestępczości nieletnich. Uwzględnia ona również wybrane kategorie przestępstw gospodarczych, informacje o zagrożeniach w ruchu drogowym i wypadkach drogowych.
Za pomocą interaktywnej strony mieszkańcy mogą przekazywać informację o zagrożeniach występujących w ich okolicy. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kołobrzegu weryfikują te sygnały, a jeżeli przekazane informacje się potwierdzają wówczas wprowadzone są do mapy. Takie rozwiązanie umożliwia uszczegółowienie informacji nie tylko dotyczących samego miasta lub powiatu ale dzielnicy, ulicy czy nawet osiedli. Dzięki niej mieszkańcy mogą na bieżąco reagować na zagrożenia i aktywnie współpracować z Policją.
Uruchomienie mapy w województwie zachodniopomorskim nastąpiło dokładnie rok temu. Z danych statystycznych podanych przez KWP w Szczecinie wynika, że mieszkańcy dokonali 18 582 oznaczeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, z czego 8153 się potwierdziło. W tym samym czasie mieszkańcy miasta i powiatu kołobrzeskiego zaznaczyli 514 punktów z których 210 zostało potwierdzonych . Jazda z nadmierną prędkością, nieprawidłowa infrastruktura dróg, nieprawidłowe parkowanie pojazdów w centrum miasta, gromadzenie się osób i spożywanie alkoholu w parkach. Punktami, które rzadziej, ale również zostały oznaczone na mapie były miejsca występowania dzikich wysypisk, aktów wandalizmu, żebractwa oraz osób które mogą posiadać środki odurzające
Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego kołobrzeskiej komendy prowadzili przez cały rok działania kontrolno – pomiarowe na ulicy Mazowieckiej , Starynowskiej czy VI Dywizji Piechoty, Na DK nr 6 i 11. W powiecie mundurowi kontrolowali Ustronie Morskie , Sianożęty , Zabrowo , Gościno. Miejsca te zostały naniesione przez mieszkańców na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa jako te, gdzie kierowcy nie stosują się do przepisów ruchu drogowego.
Policjanci z Wydziału Prewencji kołobrzeskiej komendy reagowali w tym samym czasie za spożywanie alkoholu w obrębie sklepów oznaczonych przez mieszkańców na mapie jak również w parkach. Najczęściej wskazywanym miejscem gdzie spożywano alkohol był Park Dąbrowskiego przu ul. Wodnej.
Przypominamy mieszkańcom, że mapa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Facebook