×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 70.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski ponownie apeluje o powoływanie komisji do szacowania strat w gospodarstwach, które ucierpiały z powodu suszy. Szef resortu prosi rolników, aby zwracali się do urzędów gmin o kierowanie w tej sprawie wniosków do wojewodów.
 
 
Do wniosków o oszacowanie strat rolnicy nie są zobowiązywani do składania jakichkolwiek dodatkowych dokumentów. Oszacowanie strat musi być zakończone przed zebraniem plonu głównego, a tylko w 1/3 zagrożonych suszą gmin pracują komisje. Aktualnie szacowane są straty w 693 gminach zagrożonych suszą rolniczą. W gminie może pracować kilka komisji.
Po zakończeniu prac komisji określona zostanie wielkość pomocy dla poszkodowanych rolników. Według Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, który prowadzi monitoring suszy, na 2478 gmin w Polsce aż 2329, tj. w 93,99% z nich jest zagrożonych suszą rolniczą w uprawach zbóż jarach. W odniesieniu do zbóż ozimych dotyczy to 91,36 % gmin, krzewów owocowych - 90,4%, w uprawach truskawek - 90,11 %. W innych uprawach procentowy udział gmin zagrożonych suszą rolniczą wynosi odpowiednio: dla roślin bobowatych - 76,27 %, dla warzyw gruntowych 64,16 %, drzew owocowych - 62,87 %, tytoniu - 60,37 %, dla upraw rzepaku i rzepiku - 50,52 %.
Kredyty klęskowe dla rolników, którzy ponieśli straty spowodowane przez suszę Kredyty klęskowe - ARiMR spłaca za rolników część odsetek od kredytu.
 
Warunki uzyskania kredytu klęskowego:
WARUNEK KONIECZNY - trzeba posiadać protokół oszacowania szkód przez komisje powołane przez wojewodów - wniosek o powołanie komisji składa do wojewody wójt lub burmistrz. Zapytaj w gminie czy taki wniosek został złożony
Wypełnij wniosek o kredyt klęskowy na formularzu przygotowanym przez ARiMR - dokument możesz wydrukować ze strony www.arimr.gov.pl lub otrzymać w banku
Przygotuj inne dokumenty wymagane przez bank.
 
Kto może ubiegać się o kredyt? Indywidualni rolnicy, mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwa, a także duże przedsiębiorstwa.
 
Procedura ubiegania się o kredyt:
- Oszacowanie szkód i sporządzenie protokołu - Komisja powołana przez Wojewodę
- Rozpatrzenie wniosku kredytowego - bank
- Zawarcie umowy kredytu - bank + kredytobiorca
 
Gdzie ubiegać się o kredyt klęskowy?
Bank PEKAO S.A.,
Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz zrzeszone w nim Banki Spółdzielcze
SGB-Bank S.A., a także zrzeszone w nim Banki Spółdzielcze
Bank BGŻ BNP Paribas S.A.,
Bank Zachodni WBK S.A.
Krakowski Bank Spółdzielczy
 
Uwaga: okres kredytowania i okres karencji w spłacie kredytu rolnik ustala z bankiem. Opłaty i prowizje można negocjować indywidualnie z bankiem. Szczegółowe informacje: www.arimr.gov.pl zakładka Susza.

Photo by Markus Spiske on Unsplash

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn