×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 70.

Odpowiedzią rodziców na projekt Zachodniopomorskie Małe Skarby jest blisko 500 wniosków złożonych w pierwszym naborze. Rodzice, którzy nie przystąpią do projektu we wrześniu będą mogli starać się o pomoc w drugim naborze, który planowany jest w terminie 1 – 22 października 2018 r.


 


 
Pierwszy nabór do projektu Zachodniopomorskie Małe Skarby za nami. Wpłynęło blisko 500 wniosków. O  pomoc starają się głównie mamy, choć nie jest to regułą. Rodzice dzieci do lat trzech dzięki wsparciu będą mogli posłać pociechy do żłobka lub wybrać opiekuna dziennego, a samemu podjąć zatrudnienie. Dużym zainteresowaniem cieszyła się też pomoc niani. Tylko w trakcie pierwszego dnia otwarcia rekrutacji do projektu wpłynęło 145 zgłoszeń. Po zakończeniu naboru, 20 września 2018 r. było ich już 481. Spośród zakwalifikowanych do projektu rodziców większość tj. 472 stanowiły mamy.
Osób zainteresowanych posłaniem dziecka do żłobka lub opiekuna dziennego było 234, a 217 rodziców wskazało, że będzie starać się o refundację kosztów zatrudnienia niani. Część rodziców w formularzach rekrutacyjnych nie wskazało jednej, wybranej formy wsparcia. Ci rodzice podejmą decyzję do czasu podpisania umowy.

Zachodniopomorskie Małe Skarby to autorski projekt realizowany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie, który ma pomóc rodzicom dzieci do lat trzech powrócić do pracy. Jego realizacja możliwa jest dzięki negocjacjom z Komisją Europejską, umożliwiającym jego finansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. – Nie jest tajemnicą, że dostępność do żłobków, szczególnie w mniejszych miejscowościach, jest sporym wyzwaniem, dlatego program Zachodniopomorskie Małe Skarby przewiduje różne formy wsparcia dla rodziców dzieci do lat trzech. Dajemy szansę wszystkim, którzy chcą wrócić do pracy. Wyniki pierwszego naboru pokazują, że jest to wyczekiwana i cenna pomoc, zwłaszcza dla mam – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

Wsparcie w projekcie kierowane jest głównie do rodziców bezrobotnych oraz biernych zawodowo, czyli na przykład korzystających z urlopu wychowawczego. O pomoc mogą też ubiegać się mamy, będące na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim, które planują powrócić do pracy. Powracający do pracy rodzic może starać się o refundację pobytu dziecka w żłobku do 1140 zł miesięcznie, klubie dziecięcym do 760 zł miesięcznie, u opiekuna dziennego do 1140 zł miesięcznie oraz niani do 2375 zł miesięcznie. Rodzice muszą zapewnić jedynie 5% wkładu własnego do tych kwot. Refundację będzie można otrzymać do 12 miesięcy kosztów opieki.

Pierwszy nabór do projektu odbył się w dniach od 3 września 2018 r. do 20 września 2018 r. W tym czasie rodzice składali wskazane dokumenty. Na koniec każdej rekrutacji na stronie internetowej WUP w Szczecinie będzie opublikowana lista rankingowa kandydatów zakwalifikowanych do objęcia wsparciem. Na jej podstawie zostaną zawarte umowy przystąpienia do projektu, a tym samym możliwości ubiegania się o refundację kosztów opieki nad dzieckiem.

Rodzice, którzy nie przystąpią do projektu we wrześniu będą mogli starać się o pomoc w drugim naborze, który planowany jest w terminie 1 – 22 października 2018 r. Kolejne nabory ogłaszane będą w trybie miesięcznym, do momentu zakwalifikowania do udziału w projekcie 700 uczestników.Photo by Picsea on Unsplash
 
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Facebook