×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 70.

Przedstawiamy opinię Czesława Hoca w kwestii budżetu Powiatu Kołobrzeskiego: - Do mojego biura przychodzą mieszkańcy (bardziej zorientowani w lokalnej sytuacji potylicznej) i są zbulwersowani, że w Zarządzie Powiatu jest aż pięć etatów. Jeśli jest tak rzeczywiście, to wkrótce zmobilizuję radnych do publicznego wystąpienia o celowość, zakres zadań i ogólny koszt utworzenia etatów w zestawieniu z tak mizernym i stagnacyjnym budżetem na rok 2019 - jest to moralne i ekonomiczne nadużycie. Tym bardziej w sytuacji, w której Powiat nie jest organem prowadzącym Szpital, z powodu którego inni Starostowie mają multum pracy.


„Pustka inwestycyjna, spadek dochodów majątkowych, brak pozyskiwania środków unijnych, bez wizji rozwoju Powiatu Kołobrzeskiego – choć Zarząd Powiatu Kołobrzeskiego w liczbie 5 (pięciu) osób ma się dobrze i będzie miał „pełne ręce roboty”. Oto, moja opinia odnoszącą się do budżetu Powiatu Kołobrzeskiego na rok 2019. Budżet na przetrwanie. Bez wizji. Bez podmiotowości prorozwojowej! Totalna stagnacja! Bez podania wartości indywidualnego wskaźnika zadłużenia, wyliczanego w oparciu o art. 243 ustawy o finansach publicznych!
Zatem, następujące kwestie, do wyjaśnienia:
1/ Jak budżet Powiatu ma się do Strategii Rozwoju Powiatu Kołobrzeskiego, czy w ogóle takowa Strategia jest aktualna i czy jest poddawana stałej ewaluacji?!
2/ Skandaliczne niskie wydatki inwestycyjne - z 7,7 mln zł w 2017 r. do 1,6 (!) mln zł w 2019 r. i wręcz upokarzające Zarząd Powiatu, pozyskiwanie środków z innych źródeł – z 5,6 mln zł w 2017 r. do 3,5 mln zł w 2019 r.
Gdzie plany na pozyskiwanie środków unijnych Powiatu i poszczególnych jednostek organizacyjnych Powiatu? Takie środki istnieją, Panie Starosto Kołobrzeski. Warto o tym wiedzieć!
3/ 19 października podpisał Pan Starosta wraz z kandydatem na Prezydenta Anną Mieczkowską umowę na budowę nowoczesnego Centrum Diagnostyczno - Obrazowe na 22 mln zł w naszym kołobrzeskim Szpitalu - realizacja koniec 2020 r.! Jakiejkolwiek wzmianki w budżecie nie ma, chociażby kwoty symbolicznej (np. kilku-kilkudziesięciu tys. złotych) na promocję i aktualne informacje dla pacjentów i mieszkańców z etapów jego realizacji!
4/ Na konferencji przedwyborczej ogłosił Pan Starosta, że „zabrał” z subwencji Zespołowi Szkół Morskich w Kołobrzegu 3 mln zł. Zatem, jaką kwotę w tym roku budżetowym, Pan Starosta zamierza „zabrać? Gdzie i w jakiej wysokości te środki Zarząd Powiatu zamierza rozdysponować? W jakiej kwocie budżet Powiatu zostanie zasilony środkami ze szkół z tytułu działalności własnej? Ile i w jakim dziale zaprogramowano takie środki? Dlaczego liczba uczniów spada w roku 2019 r.? (pomimo większej liczby uczniów w wyniku reformy oświaty i pojawienia się czwartej klasy w szkołach średnich). Czy aby na pewno chodzi tylko o demografię, czy też, np. atrakcyjniejszą ofertę dla uczniów w innych miastach (vide – ZS Morskich w Świnoujściu)?
5/ Dlaczego nie zarezerwowano żadnych środków na podwyżkę dla pracowników administracji i obsługi w Szkołach, dodatek za wychowawstwo i dodatek motywacyjny dla Nauczycieli?
6/ Dlaczego Zarząd nie ujął w planach budżetu środki z tytułu sprzedaży Ośrodka „Gryf”? Jeśli Zarząd Powiatu nie zamierza go sprzedać, to gdzie są środki na zarządzanie nim i jaka jest koncepcja (strategia) jego funkcjonowania?
7/ Dlaczego aż tak drastycznie spadły dochody majątkowe – z 9,13 mln zł w 2016 r. aż do 3,8 mln zł w r. 2019 r.?
8/ Jakie są całkowite koszty 5 (pięcio-) osobowego składu Zarządu Powiatu Kołobrzeskiego i jakie było merytoryczne uzasadnienie takiej ilości osób (w sytuacji, gdy Powiat nie jest organem prowadzącym dla Szpitala Kołobrzeskiego, a to jest główną „bolączką” Starostów, którzy odpowiadają za Szpitale w powiatach) oraz w przypadku marazmu inwestycyjnego i braku inicjatywy w pozyskiwaniu środków z zewnątrz)?
To tylko niektóre kwestie, wymagające szczegółowego wyjaśnienia w trosce o rozwój naszego Ziemi Kołobrzeskiej i dobro jej mieszkańców, a także o kontrolę społeczną działalności Zarządu Powiatu i Rady Powiatu Kołobrzeskiego.
Czesław Hoc, Poseł do PE
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Facebook