Za naszą wschodnią granicą trwa wojna. Obywatele Ukrainy, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swojego kraju szukają schronienia w Polsce. Co możemy zrobić, żeby im pomóc?

Zbiórki

Na terenie Gminy prowadzone są zbiórki materiałów, które są potrzebne w tym trudnym czasie. Pierwszym priorytetem są artykuły medyczne: bandaże zwykłe oraz bandaże elastyczne (jałowy i niejałowy) o różnych szerokościach i długościach; gaza jałowa - różnej wielkości; koce życia - termiczne; kompresy gazowe; siatki na głowę (różne wielkości); płyn do oczyszczenia i dezynfekcji ran (np. octanisept lub zamienniki); rękawiczki niejałowe i jałowe; plastry o różnej szerokości i długości; opaski elastyczne samoprzylepne; opatrunki uciskowe; staza (do tamowania krwotoków); apteczki pierwszej pomocy; sól fizjologiczna (0,9%) w ampułkach i w butelkach 0,5l; zimne kompresy; okłady z hydrożelu; chusty trójkątne; igły, strzykawki różnej wielkości; maści na oparzenia i trudno gojące się rany; plastry z opatrunkami; zestawy mediset - do zakładania szwów; folie operacyjne; serwety chirurgiczne; lignina; wata; opatrunki sterylne na oparzenia (nalepiej hydrożelowe); opatrunki alginianiowe; błony poliureatnowe; opatrunki hydrowłókniste; opatrunki na rany zakażone (są specjalne zestawy). Potrzebne są także środki higieniczne.

Gdzie można przekazać potrzebne artykuły?

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Dźwirzynie - Zbiórka prowadzona jest od 28.02.22 (poniedziałek) w godzinach 7:00 - 17:00, a potrwa do czwartku (3.03.2022) do godz. 15:00. Adres - ul. Sportowa 27, Dźwirzyno.

Remiza OSP Sarbia - W poniedziałek i wtorek (28.02 - 01.03.2022) dary można przekazać od godziny 16:00 do godziny 20:00. Kontaktować się ze strażakami można pod numerami telefonów: 729407029 oraz 667855872. Adres - Sarbia 27.

Sołtys Zieleniewa Mirosława Folta - Zbiórka prowadzona jest do czwartku (3.03.22) do godz. 17:00. Adres - ul. Szczecińska 27, Zieleniewo.

Świetlica w Przećminie - Zbiórka będzie prowadzona w środę, w godz. 16:00 - 18:00. Kontaktować można się także z radnym Mironem Duńczakiem, który jest przedstawicielem Związku Ukraińców w Polsce, pod numerem tel. 668245879. Adres - Przećmino 1.

Schronienie i nocleg

W Gminie Kołobrzeg pojawiają się już pierwsi uchodźcy, którym udzielono schronienia. Jeśli mamy możliwość udzielenia noclegu - czy to na dłuższy czas, czy krótszy, możemy to zgłosić. Zapraszamy do kontaktu przedsiębiorców, którzy wyrażają chęć współpracy w zakresie przyjęcia i udzielenia wsparcia uchodźcom w zakresie zakwaterowania i opieki. Zainteresowanych w tej sprawie prosimy o kontakt z pracownikiem wydziału Zarządzania Kontaktowego:

Roch Rapciński tel. 94 35 30 445

E-mail: zk@gmina.kolobrzeg.pl

Od przedsiębiorców/właścicieli obiektów deklarujących wolę przyjęcia/zakwaterowania uchodźców potrzebujemy dane które zostaną przekazane do Starosty Kołobrzeskiego i Wojewody Zachodniopomorskiego: adres obiektu; gotowość obiektu do uruchomienia/termin od kiedy można wykorzystać obiekt; kontakt do obiektu; dysponent obiektu (MON/MSWiA /MS/ inne) rodzaj obiektu stadion, miejsce biwakowe, hala sportowa, ośrodek kolonijny, inny…; ile osób jest w stanie pomieścić obiekt; wyposażenie w węzeł sanitarny TAK/NIE; finansowanie – ile będzie kosztować jeden funkcjonowania obiektu ze wszystkimi jego aspektami funkcjonowania wyżywienie- catering ( proszę podać koszty/ wyposażenie w kuchnie); potrzebny czas do uruchomienia; proszę podać także informacje o sposobie zorganizowania wyżywienia/kwestiach problemowych/ odległość od miejsc opieki medycznej. Po otrzymaniu powyższych informacji dane każdego obiektu zostaną przekazane do Starostwa Powiatowego w Kołobrzegu i do Wojewody Zachodniopomorskiego celem ujęcia w ewidencji. Zgłosić się można także przez internet. Nie trzeba mieć dużego ośrodka, czasem wystarczy wolny pokój.

Możliwość taką można zgłosić na stronie Ukraiński Dom.

Pomoc ogólna

Rząd Polski uruchomił stronę Pomagam Ukrainie, na której dostępne są informacje dla tych, którzy chcą pomagać oraz dla potrzebujących pomocy. Są tam m.in. wymienione oficjalne zbiórki, gdzie można wpłacać pieniądze. Można także zgłosić się jako osoba lub organizacja, które chce pomagać.

Na stronie Urzędu Spraw Cudzoziemców znajdziemy także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o przekraczaniu granicy oraz pobycie w Polsce.

Ważne informacje można znaleźć także na stronie Urzędu Województwa Zachodniopomorskiego - informacje dla uchodźców.

Jeśli natomiast chcemy pomagać, informacje dostępne są TUTAJ. Uruchomiono także infolinię dla uchodźców oraz osób, które chcą pomóc. Numer telefonu: 47 721 75 75.

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn