Na początek język polski, później matematyka i język obcy. To harmonogram pierwszych egzaminów maturalnych. Dzisiaj o godzinie 9 w szkołach ponadpodstawowych zaczął się egzamin maturalny 2024.

Matura rozpoczęła się od egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. W pięciu szkołach ponadpodstawowych powiatu kołobrzeskiego do matury przystąpi 495 tegorocznych absolwentów, w tym 264 absolwentów liceum i 231 absolwentów technikum oraz 96 absolwentów z lat poprzednich. Egzamin maturalny w sesji głównej przeprowadzony zostanie z przedmiotów obowiązkowych oraz przedmiotów dodatkowych, składa się z części pisemnej oraz ustnej i potrwa do 25 maja.

W 2024 roku egzamin maturalny w sesji głównej przeprowadzany zostanie z przedmiotów obowiązkowych oraz przedmiotów dodatkowych i składa się z części pisemnej oraz z części ustnej.

W terminie od 7 do 24 maja 2024 r. odbędzie się część pisemna na poziomie podstawowym (język polski, matematyka oraz język obcy nowożytny), w dniach od 11 do 25 maja 2024 r. odbędzie się część ustna egzaminów (język polski i język obcy nowożytny). Każdy absolwent przystępuje obowiązkowo do części pisemnej egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, jego wynik nie ma jednak wpływu na zdanie matury. Maturzyści, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych, nie mogli przystąpić do egzaminu w maju, mogą to zrobić w terminie dodatkowym w dniach od 3 do 17 czerwca. Termin poprawkowy CKE wyznaczyła na 20 sierpnia  - część pisemna i 21 sierpnia 2024 - część ustna. Prawo do poprawki ma maturzysta, który nie zdał jednego obowiązkowego egzaminu. Ten, który nie zdał więcej niż jednego egzaminu, może je poprawiać dopiero za rok.

9 lipca zostaną ogłoszone ogólnopolskie wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego. Tego samego dnia okręgowe komisje egzaminacyjne przekażą szkołom świadectwa i informacje o wynikach egzaminu.

10 września, zgodnie z komunikatem Dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, zostaną ogłoszone ostateczne wyniki egzaminu maturalnego (uwzględniające egzaminy poprawkowe). Osoby, które zdadzą egzamin w terminie poprawkowym, otrzymają świadectwo tego samego dnia.

W tym roku, abiturienci muszą przystąpić do dwóch – obowiązkowych egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego.

W 2024 r. osoby przystępujące do egzaminu maturalnego muszą także obowiązkowo przystąpić do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Każdy absolwent może jednak przystąpić do egzaminu maturalnego z maksymalnie sześciu przedmiotów dodatkowych. Wybory maturzystów w tym zakresie są najczęściej podyktowane wymaganiami rekrutacyjnymi określonymi przez uczelnie. W grupie przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne.

Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy zaliczane są także na tym poziomie matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.

Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie wpływa na uzyskanie świadectwa maturalnego (nie ma progu zaliczeniowego), służy tylko przy rekrutacji na studia.

 

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn