W ubiegłym roku decyzją wojewody kołobrzeska dyspozytornia została zlikwidowana i od 1 października znajduje się w Szczecinie. Czy była to dobra decyzja? Według Anny Bańkowskiej zdecydowanie nie, głównie ze względu na to, że wciąż brakuje dyspozytorów. 

Mimo wielu apeli do wojewody zachodniopomorskiego w ubiegłym roku podjęto decyzję o likwidacji kołobrzeskiej dyspozytorni medycznej i utworzeniu jednej w Szczecinie. Po kilku miesiącach pojawiły się jednak wątpliwości co do prawidłowego funkcjonowania dyspozytorni w nowych warunkach. 27 grudnia Sekretarz Stanu z Ministerstwa Zdrowia Waldemar Kraska wysłał pismo do wszystkich wojewodów, w którym m.in. czytamy: Niestety, w przypadku większości dyspozytorni obserwujemy znaczne braki w obsadzie. To z kolei przekłada się na zwiększenie obciążenia zgłoszeniami innych dyspozytorni w mechanizmie zastępowalności.

Wnioski z przeprowadzonej analizy poszczególnych wezwań nie napawają optymizmem. Od czasu przejęcia kołobrzeskiej dyspozytorni przez Szczecin większość wezwań jest przyjmowana przez inne województwa.

Województwa, które mają odpowiednie obłożenie dyspozytorów już odczuwają obciążenie dodatkowymi zgłoszeniami. Skutkuje to chociażby tym, że nie mają czasu na przeprowadzenie wymaganego wywiadu covidowego.

 Braki w obsadzie dyspozytorów przekładają się również na zwiększenie wezwań do chorych straży pożarnej. Rzecznik kołobrzeskiej straży potwierdza, że przez ostatnie kilka miesięcy takich wezwań było kilkadziesiąt. Kolejnym problemem na jaki w piśmie zwraca uwagę minister Waldemar Kraska jest brak wojewódzkiego koordynatora medycznego.

W piśmie do wojewodów minister Kraska prosił o przesłanie do 3 stycznia informacji o podjętych działaniach dotyczących funkcjonowania dyspozytorni oraz liczbie zatrudnionych dyspozytorów i ich wynagrodzeń. Za całą restrukturyzację punktów dyspozytorskich w naszym województwie odpowiada dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Paweł Rodzoś. Odmówił nam jednak komentarza w tej sprawie kierując nas do rzecznika prasowego wojewody zachodniopomorskiego. Na odpowiedź czekamy i do tematu wrócimy.

 

Więcej wkrótce w materiale wideo.

Ponizej kopia pisma Sekretarza Stanu Waldemara Kraski

pismo ministra 1

pismo ministra 2

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn