W ubiegłym roku decyzją wojewody kołobrzeska dyspozytornia została zlikwidowana i od 1 października znajduje się w Szczecinie. Czy była to dobra decyzja? Według Anny Bańkowskiej zdecydowanie nie, głównie ze względu na to, że wciąż brakuje dyspozytorów. 

Mimo wielu apeli do wojewody zachodniopomorskiego w ubiegłym roku podjęto decyzję o likwidacji kołobrzeskiej dyspozytorni medycznej i utworzeniu jednej w Szczecinie. Po kilku miesiącach pojawiły się jednak wątpliwości co do prawidłowego funkcjonowania dyspozytorni w nowych warunkach. 27 grudnia Sekretarz Stanu z Ministerstwa Zdrowia Waldemar Kraska wysłał pismo do wszystkich wojewodów, w którym m.in. czytamy: Niestety, w przypadku większości dyspozytorni obserwujemy znaczne braki w obsadzie. To z kolei przekłada się na zwiększenie obciążenia zgłoszeniami innych dyspozytorni w mechanizmie zastępowalności.

Wnioski z przeprowadzonej analizy poszczególnych wezwań nie napawają optymizmem. Od czasu przejęcia kołobrzeskiej dyspozytorni przez Szczecin większość wezwań jest przyjmowana przez inne województwa.

Województwa, które mają odpowiednie obłożenie dyspozytorów już odczuwają obciążenie dodatkowymi zgłoszeniami. Skutkuje to chociażby tym, że nie mają czasu na przeprowadzenie wymaganego wywiadu covidowego.

 Braki w obsadzie dyspozytorów przekładają się również na zwiększenie wezwań do chorych straży pożarnej. Rzecznik kołobrzeskiej straży potwierdza, że przez ostatnie kilka miesięcy takich wezwań było kilkadziesiąt. Kolejnym problemem na jaki w piśmie zwraca uwagę minister Waldemar Kraska jest brak wojewódzkiego koordynatora medycznego.

W piśmie do wojewodów minister Kraska prosił o przesłanie do 3 stycznia informacji o podjętych działaniach dotyczących funkcjonowania dyspozytorni oraz liczbie zatrudnionych dyspozytorów i ich wynagrodzeń. Za całą restrukturyzację punktów dyspozytorskich w naszym województwie odpowiada dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Paweł Rodzoś. Odmówił nam jednak komentarza w tej sprawie kierując nas do rzecznika prasowego wojewody zachodniopomorskiego. Na odpowiedź czekamy i do tematu wrócimy.

 

Więcej wkrótce w materiale wideo.

Ponizej kopia pisma Sekretarza Stanu Waldemara Kraski

pismo ministra 1

pismo ministra 2

Komentarze  
+1 # Kg 2022-01-12 14:29
Bardzo dobra decyzja.Dyspozytor to bardzo ważna osoba od niego zależy zdrowie i życie człowieka.ich postępowanie musi być profesjonalne, ujednolicone. Dlatego na całe województwo powinni być szkoleni, pracować i bezpośrednio podlegać pod tych samych przełożonych. Opinię Politykow są zawsze polityczne i mają na celu pozyskanie głosów wyborców a nie ich dobro
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+2 # zła 2022-01-13 12:06
Uważam że to była zła decyzja. Bardzo dziwię się że wojewoda podjął ją tak szybko , bo chyba przepisy pozwalały na to żeby tutaj była jeszcze 2 (3 ) lata. A w dyspozytorni tej na pewno pracował bardzo doświadczony człowiek.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+1 # xd 2022-01-13 14:59
bańkowska zna się na tym jak wilk na gwiazdach.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+2 # Niedzielski 2022-01-14 14:45
Mamy yelyte w Kołobrzegu
Dwóch posłów i tego trzeciego

Dwoch posłów ....dwoch .......lekarzy

Gdzie Kucharek sześć tam nie ma co jeść !!!!!!!!!!!!!!!!

Kolega z ostrym zawałem pod Kauflandem

Bylo to 3 października z rana 2021 r czekał na karetkę ......z .....Rymania

Gdzie kołobrzeskie karetki Pogotowia Ratunkowego były w tym czasie ??????

Czekał grubo ponad godzinę

Z ostrym zawałem gdzie licza się minuty + dojazd do Koszalina na Kardiologie ordynator dr .Zinkowa
Razem bez mała 3 godziny !!!!!

Szpital Wojewódzki im M.Kopernika
Ul Tytusa Chałubińskiego 7

Razem bez mała trzy godziny .....

Bo comment
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn