Sanepid zachęca rodziców dzieci z Ukrainy do szczepień. I nie chodzi tu tylko o covid, a raczej a może przede wszystkim o choroby typu odra, świnka czy różyczka.

Zgodnie ze stanowiskiem Zespołu ds. Szczepień Ochronnych Minister Zdrowia rekomenduje wykonanie szczepień już od dnia przyjazdu do Polski u dzieci do 19 roku życia, tych które są niezaszczepione przeciwko chorobom zakaźnym. Za priorytetowe przyjmuje się szczepienie przeciw odrze, błonicy, tężcowi, krztuścowi czy wirusowemu zapaleniu wątroby typu B oraz covid.

W tej chwil dla uciekinierów z Ukrainy decyzja o szczepieniu dzieci jest dobrowolna, ale osoby, które pozostaną na terenie naszego kraju ponad 3 miesiące od dnia przekroczenia granicy, mają obowiązek wykonania szczepień ochronnych albo posiadania potwierdzenia zaszczepienia zgodnie z obowiązującym PSO na 2022 rok.

Według danych urzędu miasta każdego dnia rośnie liczba dzieci z Ukrainy w kołobrzeskich szkołach. Dzisiaj w podstawówkach jest ponad 200 uczniów z Ukrainy. W szkołach średnich 15.

W kołobrzeskim punkcie informacji dla uchodźców podawane są adresy jednostek, w których dzieci i dorośli, uciekinierzy z Ukrainy mogą się zaszczepić przeciwko covid 19. Niebawem mają pojawiać się kolejne informacje, dotyczące innych chorób zakaźnych. 

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn