Urząd Gminy Kołobrzeg informuje wszystkich mieszkańców, że od 1 stycznia 2022r. zmienią się zasady naliczania opłat za śmieci.

Dotychczasowa metoda naliczania uzależniona od liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość zostanie zastąpiona tzw. „metodą wodną” czyli zależną od zużycia wody.

Największymi zaletami takiej metody są:

1) wyeliminowanie potrzeby bieżącego zgłaszania zmieniającej się liczby osób w składanych deklaracjach przez właścicieli nieruchomości;

2) metoda w pewnym uogólnieniu odzwierciedla ilość zamieszkujących osób - opłata nie wzrasta przy tym wprost proporcjonalnie z ilością osób;

3) wszyscy mieszkańcy faktycznie przebywający na terenie gminy będą objęci opłatą, a nie tylko zadeklarowani (dotyczy to w szczególności osób przebywających w miejscu zamieszkania okresowo, pracowników tymczasowych, turystów). Dzięki temu koszty systemu gospodarki odpadami będą prawidłowo skalkulowane, a w konsekwencji „jedni nie będą płacić za drugich''.

ZMIANA TA POWODUJE KONIECZNOŚC ZŁOŻENIA NOWYCH DEKLARACJI PRZEZ WSZYSTKICH WŁAŚCICIELI NIERUCHOMOŚCI. DEKLARACJĘ BĘDZIE TRZEBA ZŁOŻYĆ PO 1 STYCZNIA 2022r.

Generalnie podstawą wysokości opłaty za śmieci będzie średnie miesięczne zużycie wody w roku poprzednim. Do wyliczenia opłaty nie uwzględnia się wody zużywanej na cele inne niż bytowe (np. na podlewanie ogródków) opomiarowanej odrębnym podlicznikiem. Urząd Gminy Kołobrzeg planuje, iż od połowy grudnia będą wysyłane do wszystkich mieszkańców nowe druki deklaracji wraz z instrukcją jej wypełnienia.

Stawka opłaty jaka została ustalona przez Radę Gminy wynosi 10,00 zł za 1m3 zużytej wody. Taka wysokość stawki opłaty nie pozwoli pokryć wszystkich wydatków ponoszonych przez Gminę na zadania związane z odbiorem i zagospodarowaniem śmieci. Brakująca kwota około 2 mln zł pokryta będzie z innych środków Gminy.

Komentarze  
+1 # Pol 2021-11-22 19:55
Znów duża podwyżka.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+1 # Olo999 2021-11-23 14:11
Niesprawiedliwe rozliczenie.
Biorę prysznic 2 razy dziennie moi domownicy raz dziennie. Zużywamy sporo wody za którą płacimy ale teraz zamiast 40zl za lokal za śmieci jak mamy obecnie będziemy płacić 120zl! Gdzie tu sprawiedliwość?! Zużywasz więcej wody to płacisz więcej za śmieci, dla mnie skandal!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+1 # Artur 2021-11-26 18:17
Panie i panowie radni- czas chyba na zmianę wachty skoro nie potraficie dbać o interes tych co was wybierali. Ilość wody zużytej odzwierciedla bardziej zwyczaje higieniczne w danym gospodarstwie domowym, a nie ilość generowanych śmieci.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Facebook