Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta zaprasza na XII RCK PRO JAZZ Festiwal. Festiwal odbędzie się w terminie: 30.07 - 1.08.2021.

Miejsce: Scena plenerowa RCK ul. Solna 1 oraz: Amfiteatr, Latarnia Morska/Port Pasażerski, Pomnik Zaślubin, Bindaż, MBP ul. Frankowskiego (Bulwar nad Parsętą), Dziedziniec Ratusza, Kurtyna Coffee – RCK. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny oprócz koncertu Leszka Możdżera w amfiteatrze.

PROGRAM FESTIWALU:

Piątek 30.07.2021

godz. 15.00

Koncert Jazz na ulicach

Miejsce: Pomnik Zaślubin

godz. 19.00

Andreas Bergcrantz & Sylwester Ostrowski Unit

Miejsce: scena plenerowa RCK, ul. Solna 1

Bartosz Pernal Orchestra „Piosenki reglamentowane”

Miejsce: scena plenerowa RCK, ul. Solna 1

godz. 22.30

Koncert Na Ścianie

Ryszard Bazarnik (etno jazz)

Miejsce: Latarnia Morska/Port Pasażerski

Sobota 31.07.2021

godz. 11.00

Koncert Jaz na ulicach Sikała/Olejnik/Maniak

Miejsce: Plac Koncertów Porannych (Bindaż)

godz. 13.00

Koncert Jazz na ulicach

Miejsce: Pomnik Zaślubin

godz. 16.00

Koncert Jazz na ulicach Sikała/Olejnik/Maniak

Miejsce: MBP ul. Frankowskiego (Bulwar nad Parsętą)

godz. 18.00

Koncert Jazz na ulicach

Miejsce: Dziedziniec Ratusza, ul. Armii Krajowej 12

godz. 20.00

LESZEK MOŻDŻER PIANO SOLO

Miejsce: Amfiteatr, ul. Fredry 1,

Bilety: 40 zł

godz. 21.00

ArteFakt Olszewski/Samela/Kamiński Jam Session

Miejsce: Kurtyna Coffee – RCK, ul. Solna 1

Niedziela 1.08.2021

godz. 11.00

Koncert Jazz na ulicach

Miejsce: Plac Koncertów Porannych (Bindaż)

godz. 13.00

Jazz na ulicach

Miejsce: Kurtyna Coffee – RCK, ul. Solna 1

godz. 17.00

Sikała/Olejnik/Maniak Jam Session/After

Party Miejsce: Kurtyna Coffee – RCK, ul. Solna 1

Dyrektor Festiwalu: Tadeusz Kielar.

Przedsięwzięcia wsparło Województwo Zachodniopomorskie.

Leszek Możdżer – wybitny pianista i kompozytor, dokonał w polskim jazzie mentalnej i stylistycznej rewolucji, jaka nie stała się wcześniej udziałem żadnego innego jazzmana. Trudne jazzowe frazy, skomplikowane improwizacje, melodykę standardów i subtelność kompozycji ubrał w ramy specyficznego jazzu, który – nie siląc się na wylewność wobec słuchaczy, komercję i przebojowość – stał się tętniącym ekspresją „jazzem Leszka Możdżera”. Rozległa dyskografia pianisty obejmuje ponad sto albumów zrealizowanych jako własne projekty lub we współpracy z wybitnymi artystami. Nagrywał i koncertował m.in. z Davidem Gilmourem, Naną Vasconcelos, Marcusem Millerem, Johnem Scofieldem, Joe Lovano, Tan Dunem, Patem Metheny’m czy Adamem Makowiczem (Makowicz vs Możdżer: At The Carnegie Hall 2004).

Pianista najpełniej odnajduje się w projektach solowych Piano (2004), Komeda (2011) oraz w autorskim trio z Larsem Danielssonem i Zoharem Fresco. Album The Time nagrany w 2005 osiągnął status Diamentowej Płyty, kolejne albumy trio Between Us And The Light (2006), Live (2007), Polska (2013) osiągnęły status Podwójnej Platynowej Płyty.

W 2012 został, jako pierwszy Polak, przewodniczącym jury międzynarodowego konkursu Montreux Jazz Piano Competition w Szwajcarii, który począwszy od 1999 odbywa się corocznie w ramach Montreux Jazz Festival i jest organizowany pod patronatem Quincy Jonesa.

Andreas Bergcrantz & Sylwester Ostrowski Unit

Andreas Bergcrantz (SE) – trąbka

Sylwester Ostrowski (PL) – saksofon tenorowy

Jakub „Mizer” Mizeracki (PL) – gitara

Albert Bover (ES) - piano

Joris Teepe (NL) – kontrabas

Owen Hart Jr. (USA) – perkusja

Wspólny projekt szwedzkiego trębacza Andersa Bergcrantza i szczecińskiego saksofonisty Sylwestra Ostrowskiego, a w nim autorskie kompozycje obu liderów.

Sylwester Ostrowski – muzyk, kompozytor, lider, a także promotor jazzu, twórca i dyrektor artystyczny festiwalu Szczecin Jazz. Inicjator wielu międzynarodowych projektów z udziałem wybitnych muzyków amerykańskich, jak m.in. Billy Harper, Deborah Brown, Darius Brubeck, Keyon Harrold, Freddie Hendrix, Dominique Sanders, Eric Allen. Współorganizator, razem z amerykańskim stowarzyszeniem Jazz Sister Cities, takich globalnych przedsięwzięć, jak ekspedycja gwiazd polskiego jazzu na Safaricom International Jazz Festival w Nairobi, Kenia, czy do Kansas City.

Anders Bergcrantz – szwedzki wirtuoz trąbki i uznany kompozytor. Został dwukrotnie uhonorowany Gyllene Skivan (Złotą Płytą) przez szwedzki magazyn jazzowy Orkesterjournalen: w 1995 roku za In This Together i ponownie w 2007 za About Time.

Piosenki Reglamentowane, czyli polska muzyka lat 70 i 80 tych w zupełnie nowych i nieoczywistych aranżacjach. Utwory mocne pod względem przekazu i warstwy muzycznej. To wyjątkowe wydarzenie dla wszystkich miłośników polskiej piosenki. W wykonaniu Bartosz Pernal Orchestra usłyszymy takie przeboje jak: „07 zgłoś się”, „Krakowski spleen”, czy „Nie pytaj o Polskę”. Wraz z muzykami na scenie pojawią się soliści: Kasia Mirowska i Wojciech Myrczek.

Bartosz Pernal – puzonista, kompozytor i aranżer. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną we Wrocławiu w klasie puzonu jazzowego dr Grzegorza Nagórskiego, a także studia w klasie kompozycji i aranżacji jazzowej prowadzonej przez prof. Andrzeja Zubka na Akademii Muzycznej w Katowicach. Jako kompozytor, aranżer i dyrygent prowadzi autorskie projekty regularnie realizując premierowe wykonania zarówno w obsadach orkiestrowych (Bartosz Pernal Orchestra), jak i kameralnych (Bartosz Pernal Sextet i Bartosz Pernal Quartet).

Maciej Sikała – należy do ścisłej czołówki polskich saksofonistów tenorowych i sopranowych, od lat zajmuje najwyższe notowania w corocznym rankingu Jazz Top pisma „Jazz Forum”. W 1987 ukończył Wydział Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Był członkiem kultowej formacji Miłość, Kwintetu Piotra Wojtasika, zespołów Piotra Rodowicza, Leszka Możdżera i polsko-niemieckiego Sopot-Hamburg Jazz Quintet. Koncertował i nagrywał z wybitnymi muzykami amerykańskimi: Lesterem Bowiem, Kennym Wheelerem, Davem Liebmanem, Ronniem Burrage’em, Reggiem Workmanem, Billym Hartem, Billym Harperem. Nagrał kilka autorskich albumów, m.in. The Sheep is Found (nominacja do nagrody Fryderyk 2001) oraz Another One For.

Jakub Olejnik – kontrabasista, gitarzysta basowy. Dyrektor Artystyczny Festiwalu Bass & Beat Festival. Absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej na kierunkach: klasyka (2002) oraz jazz (2008).

Mateusz Maniak – absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Wszechstronny perkusista, pedagog, muzyk sesyjny, na stałe związany z wrocławską sceną muzyczną.

KONCERT NA ŚCIANIE – to przedsięwzięcie z gatunku wydarzeń niewiarygodnych. Muzycy pod kierunkiem Ryszarda Bazarnika grają wbrew prawu grawitacji, stojąc na pionowej ścianie Latarni Morskiej. Zabezpieczeni alpinistycznymi linami wykonują arcyniebezpieczny, pełnowymiarowy półtoragodzinny pionowy koncert.

Cyrkowe ewolucje i naścienne tańce w wykonaniu samych muzyków, oryginalna gra świateł to zapowiedź historycznego w środkach i formie muzycznego spektaklu popularnie zwanego Koncertem na Ścianie. Koncert na Ścianie jest jedynym tego typu projektem na świecie, gdzie mamy wrażenie jakby grawitacja działała „w bok”.

Koncert na Ścianie to muzyka inspirowana tradycją Afryki, Jamajki, Karaibów, Andaluzji i Bliskiego Wschodu. Kolorowe stroje, śpiewne melodie, gorące tropikalne rytmy i niepowtarzalne show przenoszą świadków zdarzenia w świat radości i zabawy.

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Facebook