Już po raz trzeci Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu organizuje Festiwal Artystów Ulicy Sea of Art i można śmiało powiedzieć, że Sea of Art stało się jedną z głównych wizytówek kultury naszego miasta w okresie wakacyjnym.

Sztuka uliczna bawi, wzbudza emocje, zaciera granice między widzami i artystami, udowadnia, że kultura może być powszechna i naprawdę dla każdego. W tym roku spotkamy się w dwa weekendy lipcowe (8-10 lipca i 15 -17 lipca). Wydarzenia festiwalowe przyciągają tysiące widzów i zapewne tak będzie również podczas tegorocznej edycji. Tym bardziej, że na zaproszenie RCK do Kołobrzegu przyjadą czołowi wykonawcy z całej Polski, m.in Teatry: AKT, Fuzja, Teatr Porywacze Ciał a także wielu innych wykonawców. Niespodzianką dla widzów będzie zapewne NOC Kolorów, odbywająca się 16 lipca w parku w okolicach Pomnika Zaślubin.

Niestety spektakl prof. Leszka Mądzika „Faktura czasu”, zaplanowany na 9 lipca godz.21.00 został ODWOŁANY z powodów niezależnych od organizatorów. Również przyjazd prof. L. Mądzika do Kołobrzegu został odwołany.

Zamieszczamy zaktualizowany, szczegółowy program Festiwalu:

III Festiwal Artystów Ulicy Sea of Art 8-10.07.2022

8.07.2022 (piątek)

godz. 20.00 – Parada Steampunku TEATR GRY i LUDZIE

Trasa: Sanatorium Perła Bałtyku, deptak Rodziewiczówny

Parada Steampunku to podróż do epoki wiktoriańskiej, kiedy to rewolucja przemysłowa, industrializacja, postęp techniczny i liczne wynalazki budziły ufność i nadzieję. Machiny rodem z powieści Juliusza Verne’a i ich operatorzy. Epoka pary jawi się tu jako epoka niewinności, radosnej, twórczej fascynacji możliwościami, jakie dają wynalazki techniczne. Pojazdom towarzyszą szczudlarze i postaci na ziemi w fantazyjnych steampunkowych kostiumach. Wśród kreowanych postaci widzowie rozpoznają: podróżników, wynalazców, odkrywców, radiotelegrafistę i fotografa… Aktorzy wchodzą w cykliczne interakcje z publicznością, a całość uzupełnia muzyka odtwarzana z urządzeń zainstalowanych w pojazdach, a także dźwięki klaksonów, dymy i kolorowe oświetlenie.

9.07.2022 (sobota)

godz. 12.00 – spektakl „Koty 3” TEATR GRY I LUDZIE

Miejsce: plac przy molo

Wesoły i bardzo kolorowy, interaktywny spektakl dla najmłodszych dzieci. W kocim świecie wcale nie jest zwyczajnie i nudno. Pazurek, Chrupek i Kitka to naprawdę niezłe gagatki i dlatego przydarzają się im zabawne i „wybuchowe” historie. Kto jest ciekawy, co stanie się z armatą dziadka pirata, albo czy możliwe jest złapanie chmurki w locie oraz czy to na pewno kotek wypił mleczko i ogonkiem stłukł jajeczko, musi to zobaczyć. Kociaki są niesforne i dowcipne, rozśpiewane i roztańczone, choć czasem z ich muzykowania wychodzi… „kocia muzyka”.

godz. 22.00 – spektakl „Can’t escape” TEATR 3.5

Miejsce: Skwer Pionierów

Po wypiciu ostatniej szklanki czystej, nieskażonej wody. W gorączkowym poszukiwaniu kilku kropel paliwa do naszych nienasyconych baków. Z namiastką żywej przyrody zamkniętą w szklanym sanktuarium. Zbierając okruchy minionej świetności. Uciekamy! Tylko gdzie? „Can’t escape” to obraz świata ucieczki do nikąd. Tuż po katastrofie ludzkiego snu o potędze i dostatku. W naszym widowisku zadajemy pytanie o to, kim będziemy dla siebie wzajemnie, kiedy to, za czym dziś gonimy straci wymierną wartość. Czy nasze życia, kariery i rozrywki znajdą dla siebie miejsce w nowej rzeczywistości? Osadzonym w post-apokaliptycznej estetyce widowiskiem, poruszającym temat kryzysu klimatycznego od strony pytań o nasze relacje wzajemne, zabieramy was w podróż. Być może w zupełnie niedaleką przyszłość. Tuż po tym kiedy katastrofa będzie już faktem historycznym, a cywilizacja jaką znamy zostanie wspomnieniem w postaci znalezisk zdobytych na śmietniku świata.

Scenariusz i reżyseria – Marek Kurkiewicz

Muzyka i oprawa muzyczna – Ortalion

Kostiumy – Domela Grenda i Barbara Zawacka

Scenografia i światła – Marek Kurkiewicz

Obsada – Barbara Zawacka, Marzena Lamch-Łoniewska, Domela Grenda, Jagodza Białogrodzka, Justyna Gregorkiewicz, Marek Kurkiewicz, Adam Łoniewski, Patryk Frankiewicz

10.07.2022 (niedziela)

godz. 12.00 – zabawa z KLAUNAMI KULKI

Miejsce: plac przy molo

Para przezabawnych klaunów Kulka i Kulek, którzy poprzez interaktywną zabawę, klaunowe gagi, prześmieszne żarty doprowadzą każdego do pęknięcia ze śmiechu.

godz. 21.00 – spektakl „Osobliwe zdarzenie” TEATR LALKI „TĘCZA”

Miejsce: scena plenerowa RCK

Osobliwe zdarzenie to komedia sytuacyjna, pełna intryg, nieporozumień i zwrotów akcji. Historia miłości dwojga głównych bohaterów przebiega równolegle do miłości ich służących, jednocześnie jest utrudniona przez ich skłóconych ojców. Jak każda klasyczna komedia, także i ta nieuchronnie zmierza do…

Spektakl, na kanwie sztuki Carlo Goldoniego „Un curioso accidente”, został zrealizowany w Teatrze Tęcza w konwencji commedii dell’arte.

Reżyseria, scenografia, opr. muzyczne – Matteo Spiazzi

Tłumaczenie – Magdalena Mrozińska

Projekty i wykonanie masek – Roberto Maria Macchi

Asystent reżysera – Massimiliano di Corato

Polski asystent reżysera – Michał Tramer

Przygotowanie wokalne – Jolanta Otwinowska

Obsada – Anna Rau, Ilona Zaremba, Maciej Gierłowski, Mikołaj Prynkiewicz

Światło i dźwięk – Krzysztof Fir

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

godz. 22.00 – spotkanie z aktorami TEATRU LALKI „TĘCZA”

Miejsce: scena plenerowa RCK

15-17.07.2022

15.07.2022 (piątek)

godz. 17.00 – spektakl „Hultaje” TEATR PORYWACZE CIAŁ

Miejsce: plac przy molo

Bohaterami są pracownicy różnych banków, którzy podczas przerwy jednoczą siły i zamiast jarać szlugi i gadać o stopach procentowych, spotykają się w umówionym miejscu, żeby razem poszaleć na hulajnogach. Wystarczy marynarki zamienić na dżinsowe katany z naszytą na plecach nazwą gangu, ulizane włosy schować pod kaskiem i jazda! Reszta jest już czystym szaleństwem: wykonywane w rytmie tłustych bitów najbardziej zwariowane i nigdy wcześniej nie prezentowane triki człowieka bankowca na hulajnodze, czyli bunt, pot & ryzyko. Zero kontroli. Ale na czas, bo przerwa się w końcu skończy i trzeba będzie wracać do udzielania kredytów i takich tam, więc każda sekunda się liczy…

Scenariusz i reżyseria – Kasia Pawłowska i Maciej Adamczyk

godz. 22.00 – spektakl „Dywidenda” TEATR FUZJA

Miejsce: Skwer Pionierów

Dywidenda jest teatralną odpowiedzią na wstrząsający światem kryzys ekonomiczny. Kryzys, którego geneza tkwi w ekonomii wirtualnej, gdzie obraz świata zamknięty został w wykresach i wzorach matematycznych, giełdowych ekranach, a sposoby obrotu pieniądza bardziej przypominają zasady gry hazardowej niż biznesu. Tylko jakie są reguły? Kto je ustala? Dlaczego z dnia na dzień, kolejne kraje Europy okazują się bankrutami, choć chwilę wcześniej były u szczytu prosperity? Wzrastające napięcia społeczne, niepewność i strach przeradzają się w manifestacje i rozruchy na ogromną skalę. W tym samym czasie wielka gra trwa w najlepsze. Akcja Dywidendy toczy się na największej w Polsce grze planszowej. Podejrzane interesy światowych funduszy i korporacji, ludzkie ambicje i chciwość – to świat w którym bohaterom-graczom przyjdzie toczyć walkę o zwycięstwo.

Scenariusz i reżyseria – Anna i Tomasz Rozmianiec

Kostiumy, scenografia – zespół

Muzyka – SOSEN

Oprawa graficzna, animacje – Krzysztof Marciniak, Krzysztof Ignasiak

Obsada – Filip Kwiatkowski, Piotr Bigus, Mateusz Kostecki, Piotr Wojtyniak, Rafał Orłowicz, Anna Rozmianiec, Agnieszka Mikulska, Ewa Prądzyńska, Alicja Zygadlewicz

16..07.2022 (sobota)

godz. 12.00 – spektakl „Odkrywcy” TEATR FUZJA

Miejsce: plac przy molo

Spektakl zabiera najmłodszych widzów w wyjątkową podróż po tajemniczych wyspach, dżunglach i kosmosie. W trakcie szalonej przygody będziemy odkrywać różne sekrety, tropić dziwne sprawy, rozwiążemy niejedną zagadkę. Dowiemy się, jak przygotować się do podróży na koniec świata. Wartka akcja i wesołe piosenki sprawiają, że dzieci w trakcie spektaklu nie tylko świetnie się bawią, lecz także dowiadują się mnóstwa ciekawostek o otaczającym nas świecie.

godz. 22.00 – NOC KOLORÓW

Miejsce: Park Żeromskiego – Pomnik Zaślubin z Morzem

Noc kolorów to spektakl dźwięku i ognia, na który złożą się iluminacje świetlne w parku, występ DJ-ski, pokazy gimnastyczne na chustach i obręczach oraz Fireshow.

17.07.2022 (niedziela)

godz. 12.00 – spektakl „Kostka” TEATR GILI GILI

Miejsce: plac przy molo

Zapraszamy wszystkie dzieci do wspólnej zabawy z Magiczną Kostką! W tej grze jest tylko jedna zasada – wszyscy mają swój szczęśliwy rzut! Ogromna dwunastościenna kość zapewni zabawę dorosłym i dzieciom, a jej wynik nie zawsze będzie oznaczał słodką niespodziankę. Czasem trzeba będzie pomóc zwariowanym pszczołom, lub wybrać sobie rodzinę do zdjęcia. Przyjdzie również czas na karmienie cukierkami wujka Maurycego, oraz taniec ślimaka.  Wesoła gra przeplatana autorskimi piosenkami zapewni doskonałą zabawę dzieciom i dorosłym!

godz. 22.00 – spektakl „Ja Gore” TEATR AKT

Miejsce: Skwer Pionierów

Żywioł ognia, praprzyczyna wszystkiego, jest główną inspiracją widowiska. Symbol życia i śmierci, miłości i płodności, przemiany, pasji, walki i oczyszczenia jest kołem napędowym całego zdarzenia. Z jednej strony „rozpala” swych animatorów, z drugiej sam staje się plastyczną materią tworzącą różnorodne, przestrzenne obrazy. Taniec, muzyka oraz magia ognia łączą się w jedno, tworząc niezwykle plastyczny, czasem sentymentalny obraz i sprawiają, że widzowie stają się świadkami swoistego rytuału. Tytuł spektaklu zaczerpnięty z opowiadania Henryka Rzewuskiego ze słynną kwestią „Pan tu, Panie Pogorzelski robisz swoje – a ja gorę!” Spektakl powstawał przez kilka lat podczas podróży teatru na sycylijskie wyspy. Do dziś Teatr Akt w międzynarodowym gronie artystów współtworzy widowiska ogniowe w ramach festiwalu Teatro del Fuoco we Włoszech.

Reżyseria, scenografia – zespół

Współpraca plastyczna – Aleksandra Olszewska

Kuratorka projektu – Agnieszka Musiałowicz

Światła – Adam Sztorc

Obsada – Karolina Banaszek, Katarzyna Stefanowicz, Agnieszka Musiałowicz, Marek Kowalski, Maciej Musiałowicz, Krzysztof Skarżyński, Maciej Czarski, Bartłomiej Kuźma. Wstęp bezpłatny na wszystkie wydarzenia festiwalu.

Organizator: Regionalne Centrum Kultury im. Z. Herberta w Kołobrzegu, Kołobrzeg RE:GENERACJA

Patronat medialny: Miastokolobrzeg.pl, Radio Kołobrzeg, TKK, e-kg, Gazeta Kołobrzeska.

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn