Dzień przed sobotnim koncertem duetu SIKSA w Klubie Muzycznym CENTRALA zapraszamy serdecznie do Laboratorium Kultury ADEBAR na otwarte spotkanie połową formacji, czyli Alex Freiheit.

Alex Freiheit (ur. w Gnieźnie) to wokalista, performerka, autorka tekstów i poetka znana z duetu SIKSA. Zagrała ponad 300 koncertów w Polsce i całej Europie od małych klubów i skłotów po największe europejskie festiwale. Ma na koncie szereg uznanych płyt wydanych m.in. w Antenie Krzyku oraz współpracę z takimi artystami jak Konstanty Usenko, Wacław Zimpel, Nihil, Marcin Pietruszewski. To także autorka sztuk dramatycznych - m.in. zrealizowanego w duecie aktorskim z Magdą Dubrowską spektaklu „O czynach niszczących opowieść” w Komunie/Warszawa. Współpracuje z artystkami tańca współczesnego m.in. Nataszą Gerlach, Agnieszką Kryst i Auguste de Boursetty.

To współautorka (wraz z Piotrem Machą) filmów i teledysków. Od wielu lat w rodzinnym Gnieźnie wraz z przyjaciółmi prowadzi letni plenerowy dom kultury Latarnia na Wenei, w którym organizuje koncerty, warsztaty, spotkania autorskie dla mieszkańców w każdym wieku. Felietonistka „Dwutygodnika” i „Gazety Magnetofonowej”. Laureatka Paszportu Polityki roku 2021, uczestniczka programu Shape Platform 2021.

Dwukrotnie za płyty zespołu SIKSA nominowana do Fryderyka w kategorii muzyka poetycka. 20 lipca 2023 roku nakładem feministyczno-queerowej inicjatywy Girls and Queers to the Front ukazała się najnowsza pozycja książkowa Alex Freiheit pod tytułem „…a diablica gruchnie basem”. Dwujęzyczna publikacja (język polski oraz angielski), zawierająca tekst obecnego materiału koncertowego duetu w formie libretta, dramatu i punkowego zina jest bogato ilustrowana przez Łukasza Przytarskiego (Lukiego), rysownika, tancerza i performera.

Jak pisze sama artystka: „… a diablica gruchnie basem” to tytuł legendy, kolędy i mitu w jednym, które sama o sobie napisałam. Nie znajdziecie tu króla podbijającego ziemię, ni orła w gnieździe. Król jest teraz prezesem w korporacji, a orła postanowiono przebranżowić, by nadgonił trochę akcji. W tym nieważne jakim miejscu i nieważne jakim czasie jestem ja, Diablica. Pożytku ze mnie ni mo, właściwie same kłopoty i w dodatku nie umiem się w języku wysłowić. Ale gdy już to robię to wszystkie za i przeciw mają diablo zgryzoty. I tutaj wkracza niepewna swych mocy Narratorka, z którą zatańczę tak, by była w wymyślaniu wolna. W duecie zamojtamy opowiadane przez innych autorów gwiazdy i ziemie. Będziemy się wspólnie zmieniać i pieprzyć, a oni niech myślą, że byli w tym lepsi! Od tej pory najstarsze herstoryczki miasta Gwiezdna powiadają, że na tym łez padole mieszka jedna taka, której język podobno do rytmu skakał!

23.02.2024 (piątek) godz. 18.00 SIKSA / ALEX FREIHEIT – spotkanie autorskie.

Laboratorium Kultury Adebar Spotkanie z Alex Freiheit jest otwarte dla każdego. Wstęp wolny.

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn