Święty Mikołaj to współcześnie poczciwy staruszek z dużym brzuchem i okazałą brodą, w czerwono-białym wdzianku. Mieszka on w Laponii wraz z Panią Mikołajową i jeździ saniami zaprzężonymi w renifery. Lecz jaka jest prawdziwa historia Świętego Mikołaja? W tym artykule przedstawiona zostanie historia prawdziwego Świętego Mikołaja z Miry - bez wątpienia warto przekazać dzieciom tę niezwykłą opowieść.

Święty Mikołaj - historia biskupa z Miry

Święty Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku. Zanim został świętym, był początkowo zwykłym człowiekiem, który odziedziczył po rodzicach spory majątek. Majątek ten zdecydował się rozdać najuboższym. Osoby z jego społeczności uznały, że jest to bardzo dobry człowiek i nadaje się on na biskupa - i tak oto Mikołaj został biskupem Miry Licejskiej (tereny dzisiejszej Turcji).
Dzieci dostawały od Mikołaja najróżniejsze podarki: książki, chleb, orzechy, świętymi obrazkami, krzyżykami czy drobnymi pieniążkami na słodycze.
Mikołaj, oprócz tego, że rozdawał prezenty i pomagał potrzebującym, był również cudotwórcą. Legenda głosi, że za sprawą modlitw Mikołaja uratowani zostali żeglarze. Dzięki niezwykłemu biskupowi jego miasto zdołało uniknąć głodu. Wykazał się on również sprawiedliwością i odwagą, ratując niewinnych, niesłusznie skazanych urzędników cesarskich od niechybnej śmierci.
Biskup Mikołaj zmarł 6 grudnia, w połowie IV w. n.e. Na pamiątkę tego właśnie dnia obchodzone jest popularne święto - Mikołajki. Dzieci przygotowują w tym czasie buty i skarpetki, do których Mikołaj ma nocą włożyć prezenty.

Relikwie Świętego Mikołaja spoczywają po dziś dzień w świątyni we włoskim mieście Bari.
Na cześć świętego wybudowano mnóstwo świątyń na świecie. Pamięć o jego czynach przetrwała wiele setek lat.

historia sm
 
Współczesny Święty Mikołaj

Obraz Świętego Mikołaja, jaki znamy - starszy, poczciwy jegomość z workiem prezentów - pojawił się po raz pierwszy w roku 1930, nie gdzie indziej jak w reklamie Coca-coli. Jego postać wykreował Fred Mizen. Inspirował się on wierszem Moore'a pt. „Wizyta Świętego Mikołaja”. Z tej inspiracji wynika, że obraz Mikołaja jako ubranego na czerwono, rubasznego pana istniał już wcześniej - nie jest tak, że czerwony kolor wziął się z etykiet Coca-coli.

Dzisiejszy Święty Mikołaj mieszka w Laponii, wraz ze swymi reniferami, które pomagają mu rozwozić prezenty po całym świecie. Dzieci piszą do niego co roku listy, a ten obdarowuje je później upragnionymi podarkami.

Warto w tym szczególnym dniu, jakim są Mikołajki, zapoznać dzieci z historia prawdziwego Świętego Mikołaja - biskupa z Miry. Warto wtedy nawiązać też do kulturowego wizerunku Świętego Mikołaja i wyposażyć się w odpowiedni strój Świętego Mikołaja - wtedy dzieciaki poczują się jak w bajce, w końcu odwiedzi ich sam przybysz z Laponii!

Mikołaj jednak nie przychodzi tylko w Mikołajki, lecz także na Święta Bożega Narodzenia. Jakie prezenty na święta wybrać w tym roku? Możliwości jest co niemiara: przeróżne lalki, misie, gry planszowe, zestawy LEGO czy też sprzęt elektroniczny to pomysły, które sprawdzą się zawsze.

Podsumowanie

Historia Świętego Mikołaja jest fascynująca. Postać ta żyła kiedyś naprawdę. Mimo, że miał spory majątek, nie chciał mieszkać w luksusie, lecz zdecydował się rozdać wszystko potrzebującym. Legendy głoszą, że biskup z Miry czynił nawet cuda - nie bez powodu został po śmierci uznany za świętego.

Współcześnie znamy inny wizerunek Świętego Mikołaja - pociesznego starca w czerwonym stroju z reniferami i masą prezentów. Przyjęło się świętować Mikołajki, a także Święta Bożego Narodzenia, dawaniem sobie najróżniejszych prezentów - właśnie na pamiątkę czynów prawdziwego Świętego Mikołaja.