×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 70.

17 i 18 listopada sportowcy zgrupowali się w Koszalinie i Kołobrzegu na stażach prowadzonym przez mistrza aikido Jacka Wysockiego (8 dan). Organizatorem imprezy był Bartosz Ciechanowicz (4 dan) i instruktorzy zrzeszeni w PAA: Sebastian Głowala (2 dan), Krzysztof Michalski (1 dan) i Marcin Odżygóźdź (2 kyu).
 
Bartosz Ciechanowicz: Pobyt mistrza Jacka Wysockiego to przede wszystkim warsztaty z jego udziałem. Treningi prowadzone były zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Mistrz podczas dwudniowego seminarium treningowego dla dorosłych demonstrował i omawiał elementy technik ręcznych tzw. aikitai waza. Analizowane były detale techniki dźwigniowej tzw. nikyo oraz techniki rzutów m.in.: kokyu nage, yoko irim i nikyo irimi z ataku katate gyaku mune tori (chwyt jedną ręką za kimono na wysokości klatki piersiowej) oraz ryo katate tori (chwyt dwoma rękoma za przedramię). Mistrz podkreślał, że istotą każdej techniki jest dopracowanie jej do perfekcji zgodnie z porzekadłem: „albo dobrze – albo wcale”. Cały staż dla dzieci poświęcony został układowi czterech technik powtarzanych dla lewej i prawej strony ciała: ashi barai suwari waza, mune tori ikkyo w suwari waza i tachi waza oraz yoko irimi. Najmłodsi próbowali naśladować demonstrowane krok po kroku techniki. Ostatecznie było dużo śmiechu i zabawy, bo niewielu adeptom udało się w 100 % powtórzyć to, co demonstrował mistrz Jacek Wysocki.
 
17 i 18 listopada również dzieci przystąpiły do egzaminu na stopnie uczniowskie. Przygotowania rozpoczęły się we wrześniu 2017 r., czyli trwały przez ponad dwa miesiące. Celem nie było wyłącznie wyszkolenie (podstawowe elementy aikido: pady oraz techniki rzutowe), lecz przede wszystkim pielęgnowanie u dzieci takich wartości jak systematyczność, konsekwencja i dokładność, a także ukazanie profitów dla zdrowia i sprawności fizycznej płynących z aktywnego udziału w zajęciach. Egzamin był formalnym i co najważniejsze pozytywnym podsumowaniem. Oprócz seminarium dla dzieci, wieczorem 17 listopada w Koszalinie odbyły się egzaminy na stopnie uczniowskie dla młodzieży i dorosłych. Promocję na kolejny poziom otrzymali: Maja Saja, Maja Wawrzyszko, Jakub Budek, Jakub Jakubowski, Kacper Kołodziej, którzy zdawali na tzw. belki. Oprócz nich stopnie uczniowskie kyu zdobyli: Sara Funke (5 kyu), Rafał Wysocki (4 kyu), Tomasz Młodawski (6 kyu), Michał Robaszkiewicz (6 kyu), Krzysztof Suszka (5 kyu), Wojtek Funke (4 kyu) i Marcin Krajnik (4 kyu).
 
Bartek Ciechanowicz: Pomorska Akademia Aikido istnieje od 2005 roku czyli już 12 lat. Po raz dwudziesty piąty zaprosiliśmy do siebie i mieliśmy okazję poćwiczyć z moim nauczycielem aikido mistrzem Jackiem Wysockim. Z tego miejsca składam wielkie podziękowania mistrzowi oraz wszystkim tym, którzy trenują z nami i przyczyniają się do propagowania tej niezwykłej sztuki walki. Podziękowanie należą się również cudownym rodzicom, którzy zaufali nam oddając pod opiekę i treningi swoje skarby! Od samego początku istnienia akademii pracujemy z dziećmi głównie nad tym, aby w życiu dorosłym były sprawne i przygotowane na różne problemy życiowe. Każdy zgodzi się ze mną, że dla najmłodszych systematyczne treningi, a w tym egzaminy i seminaria mają ogromny wpływ na kształtowanie ich osobowości. Postawione w sytuacji problemowej muszą przełamać barierę wstydu, stresu oraz krytyki obserwatorów. Często również muszą pokonać swoją słabość w sytuacjach pojawiających się pomyłek i błędów. Zadanie jest trudne, bo trzeba poradzić sobie z emocjami, a jednocześnie wykazać się sprawnością i koncentracją, biegłością techniczną, a czasami nawet i wiedzą … chociażby z zakresu japońskiego słownictwa aikido. Od 12 lat dbamy o to, aby na macie była zdrowa i życzliwa atmosfera, a dzieci i dorośli którzy nam zaufali bez kompleksów napędzali się do działania. Jeszcze raz gratuluję wszystkim zaangażowania oraz dziękuję za zaufanie do nas i sztuki aikido. Oby więcej takich imprez! Do zobaczenia następnym razem.
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Facebook