15 sierpnia Muzeum Zimnej Wojny będzie czynne w godz.: 11.00, 12.00, 13.00, 14.00. Dziś schrony-magazyny Obiektu 3001 w Podborsku to jedyne relikty po atomowym arsenale w Polsce, które przetrwały próbę czasu.

Użytkowane najpierw przez Marynarkę Wojenną, a potem Służbę Więzienną (na terenie poradzieckich koszar funkcjonuje oddział zamiejscowy aresztu w Koszalinie) współcześnie stanowią unikat na skalę ogólnopolską, a nawet europejską. W niedalekiej przyszłości oferta Muzeum Zimnej Wojny rozszerzona zostanie także o stałą ekspozycję poświęconą Armii Radzieckiej w północnej Polsce oraz organizowane cyklicznie wydarzenia plenerowe, w tym dynamiczne pokazy sprzętu wojskowego użytkowanego przez obsadę Obiektu 3001. Ważnym elementem w misji podborskiego obiektu jest także przypominanie o strategicznym charakterze regionu w kontekście III wojny światowej oraz ryzyku, jakie w czasach funkcjonowania Układu Warszawskiego, zawisło na terytorium dzisiejszego Województwa Zachodniopomorskiego. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w programie nauczania odwiedzającej placówkę młodzieży.

Do Muzeum Zimnej Wojny Podborsko 3001 można trafić kierując się do miejscowości Podborsko w gminie Tychowo w powiecie białogardzkim. Z Kołobrzegu, do bunkra odległość wynosi 50 kilometrów. Należy kierować się na Białogard, drogą wojewódzką 163 Kołobrzeg-Wałcz. Z Białogardu, kierujemy się dalej drogą 163. W miejscowości Przegonia skręcamy w lewo w drogę wojewódzką 169 - kierunek Tychowo. Dojeżdżamy nią do samego Podborska, gdzie tuż za torami skręcamy w lewo. Tam zobaczymy już tablicę informacyjną Muzeum i kierujemy się na Oddział Zamknięty Dobrowo, skąd strzałki prowadzą kilkaset metrów dalej, do magazynu amunicji atomowej, w którym mieści się wystawa.

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn