Turystyka medyczna w naszym regionie jest na wysokim poziomie. Mówiąc turystyka medyczna, mamy na myśli zabiegi związane z chirurgią plastyczną i estetyczną, stomatologię, zabiegi kosmetyczno-lecznicze, leczenie interwencyjne, zabiegi ortopedyczne i rehabilitacje.

- Nie mamy się absolutnie czego wstydzić - przekonuje Nina Manduk-Czyżyk przedstawicielka branży turystyki medycznej i pomysłodawczyni stworzenia branżowego klastra. - Rozwój turystyki medycznej to także rozwój hotelarstwa, gastronomii i innych usług w całym regionie. Możemy pochwalić się doskonałej jakości specjalistami, którzy oferują swoje usługi na wysokim poziomie.

Pomorze Zachodnie w ostatnich latach stało się destynacją otwartą na medycynę komercyjną. Atrakcyjność regionu dla osób z zagranicy, szukających pomocy medycznej w wielu dziedzinach, została zbudowana dzięki wysokiemu poziomowi świadczonych usług, jak i ich relatywnie niskiej cenie. Czystość, estetyka, troskliwa opieka, dobre opinie w mediach społecznościowych - to jest to, co zachęca zagranicznych odbiorców do skorzystania z oferty regionalnych przedsiębiorców.

Niemcy, Duńczycy, Szwedzi, ale coraz częściej także mieszkańcy Wielkiej Brytanii czy krajów Beneluxu są klientami zachodniopomorskich lecznic i ośrodków SPA. Turystyka zdrowotna to silna gałąź zachodniopomorskiej gospodarki – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Polska jest jedynym krajem Europy Środkowo-Wschodniej dostrzeganym w turystyce medycznej na świecie, cały czas utrzymując się w rankingu 30 najbardziej atrakcyjnych państw. Teraz lokuje się na 8-10 pozycji.

Wysoka jakość, dobra opieka, atrakcyjne ceny

Na tle konkurencji wyróżniamy się dostępnością i szerokim wachlarzem usług o wysokiej jakości, a także wysokim poziomem opieki nad pacjentem. W niektórych krajach pewne zabiegi nie są dostępne w formie komercyjnej, co również podnosi konkurencyjność naszego rynku. Należy zaznaczyć, że niektóre usługi w regionie są tańsze nawet o 65 procent niż w Europie Zachodniej.

Klienci korzystający z usług oferowanych przez branżę doceniają poziom opieki okołomedycznej jeszcze przed zabiegiem. Kompleksowe badania oraz specjalistyczne konsultacje sprawiają, że czują się w pełni zaopiekowani i bezpieczni. Z branżowych raportów wynika, że to właśnie troskliwa opieka i bezpieczeństwo, zaraz po cenie zabiegów, doceniane są najbardziej.

Należy zauważyć, że pacjent medyczny zazwyczaj nie przyjeżdża sam. Najczęściej z osobami towarzyszącymi. Ważne jest, by oferta przygotowywana przez region była na tyle atrakcyjna, by można było zatrzymać potencjalnego turystę na dłużej. Pod tym względem Pomorze Zachodnie ma wiele do zaoferowania. Zarówno tym, którzy poszukują tylko dobrych warunków wypoczynku, ciszy, bliskości przyrody, jak również osobom, które przy okazji wizyty medycznej planują np. zwiedzanie zabytków czy udział w wydarzeniach kulturalnych.

Na zabieg i nad morze

Najczęściej do Szczecina i regionu przyjeżdżają turyści medyczni ze Skandynawii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Rosji oraz Polonia. To osoby po 30 roku życia, reprezentujące średnią klasę społeczną, chcące aktywnie spędzić czas, zobaczyć ciekawe miejsca, zrobić zakupy.

Dzięki dostępności regionu i dobremu skomunikowaniu z zagranicą na turystyce medycznej zyskują nie tylko największe miasta, ale również gabinety zlokalizowane w pasie nadmorskim. Tam pacjenci chętnie spędzają więcej czasu, łącząc zabiegi i leczenie z wakacyjnym wypoczynkiem i rekonwalescencją.

- Położenie, największa ilość jednostek medycznych w regionie (Szczecin), bliskość kilku lotnisk, wieloletnie doświadczenie w świadczeniu usług, renoma lokalnych lekarzy i ich umiejętności, dobra opieka nad pacjentem i komunikacja z nim, a także bezpieczeństwo placówek oraz zabiegów medycznych to coś, co pomaga przyciągnąć zagranicznych turystów medycznych - zapewnia Nina Manduk – Czyżyk.

Według badań Polskę w zakresie turystyki medycznej, odwiedzało do tej pory średnio 300 tys. cudzoziemców, a liczba ta systematycznie wzrastała o 10-15% rocznie. Jednak pandemia znacząco spowolniła rozwój w tym obszarze.

Pandemiczny kryzys i wsparcie dla branży

Szczepienia, testy, otwarte granice pozwalają systematycznie odbudowywać rynek, jednak jest to proces, który z dnia na dzień może ponownie zostać wstrzymany przez kolejne fale zarażeń.

- Turystyka medyczna w Szczecinie i regionie do początku 2020 roku miała się bardzo dobrze. Teraz po pandemii tempo trochę zwolniło, lecz z nadzieją patrzymy w przyszłość. Są powszechne szczepienia, testy itd. – wyjaśnia Nina Manduk-Czyżyk. - W ubiegłych latach zwiększyła się ilość podmiotów świadczących usługi medyczne, poszerzyły swoją ofertę, podniosły jakość. W Szczecinie największą popularnością cieszyły się i cieszą usługi stomatologiczne - implantologia, ortodoncja, protetyka. Ale stolica Pomorza Zachodniego jest też prawdziwym zagłębiem chirurgii plastycznej i kosmetycznej, wykonuje się tu np. operacje piersi, korekty nosa, liposukcje, ginekologia estetyczna. Choć trzeba dodać, że zainteresowanie operacjami piersi jest już mniejsze. Dużym zainteresowaniem cieszą się także gabinety diagnostyczne, laboratoria wykonujący np. badania krwi i RTG.

Aby wrócić na dotychczasowe tory rozwoju, niezbędne staje się wsparcie m.in. Województwa Zachodniopomorskiego, które zarówno poprzez bezpośrednią pomoc dla samych przedsiębiorców, wspomaga ich działalność w trudnych czasach za pośrednictwem dotacji i pożyczek, jak i kreując działania wizerunkowe, pozwala zwrócić uwagę turystów krajowych i zagranicznych na lokalną branżę stanowiącą tak znaczącą gałąź lokalnej gospodarki. W tym celu realizowana jest m.in. kampania promocyjno-wizerunkowa „Pomorze Zachodnie Twój Klimat”, prezentująca branże charakterystyczne dla regionu, mająca na celu zapoznanie z ich ofertą potencjalnych klientów z regionu, kraju i zagranicy.

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn