Kolejne nowoczesne pojazdy z podwójnym napędem rozpoczęły służbę na Pomorzu Zachodnim. Podwójny skład wyruszył ze Szczecina do Słupska, a zielona hybryda pomknęła do Kołobrzegu.

Oficjalna prezentacja hybryd - piątej, szóstej i siódmej - zakupionych przez Województwo Zachodniopomorskie odbyła się na stacji Szczecin – Główny. Pociągi, przyozdobione jak świąteczne upominki, wjechały równocześnie na dwa tory przy peronie pierwszym. Stutrzydziestotonowe prezenty dla pasażerów symbolicznie rozpakował marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

- To nowoczesne, bezpieczne, przyjazne środowisku pojazdy – mówił Olgierd Geblewicz. –Te, które dziś powitaliśmy, przyjechały w ostatnich dniach, ale łącznie mamy na Pomorzu Zachodnim już siedem hybryd. Jesteśmy niekwestionowanym liderem w Polsce. Ten kierunek będziemy utrzymywali, bo przynosi on realne korzyści. Oszczędności finansowe, które powodują, że ceny biletów nie rosną tak dramatycznie jak wszystko inne w Polsce. Po drugie – jesteśmy ekologiczni, dzięki hybrydom spalamy rocznie ponad pół tysiąca ton oleju napędowego mniej, a więc produkujemy znacząco mniej dwutlenku węgla – tłumaczył marszałek.

Wspomniał również o nowoczesnym wyposażeniu pociągów: klimatyzacji, wi-fi, miejscach na rowery.

- Mają wszystko to, do czego przyzwyczajamy naszych podróżnych – stwierdził.

Marszałek dziękował pracownikom Wydziału Infrastruktury i Transportu UMWZ, który przeprowadził przetarg i zakupy. Wykonawcy, który "jak zawsze na czas dostarczył pojazdy najwyższej europejskiej jakości". I POLREGIO za podnoszenie standardu usług na Pomorzu Zachodnim.

W powitaniu hybryd uczestniczyli również wicemarszałek Tomasz Sobieraj, przedstawiciele firmy NEWAG - Sławomir Walaszek, kierownik Działu Zarządzania Projektami, odpowiedzialny za realizację kontraktu, oraz Tomasz Pancerz, kierownik projektu. Pojazdy „wprowadził” na miejsce uroczystości Andrzej Chańko, dyrektor Zachodniopomorskiego Zakładu POLREGIO. Najnowszy tabor do obsługi regionalnych połączeń kolejowych obserwowała również Jadwiga Rajkiewicz, dyrektor Wydziały Infrastruktury i Transportu UMWZ. A także kilkudziesięciu pasażerów, którzy wchodząc do pachnących nowością pociągów raczyli się również pachnącymi piernikami i gorącą czekoladą. I nie był to koniec przedświątecznych niespodzianek. Marszałek Olgierd Geblewicz rozdawał wszystkim podróżnym maskotki i składał życzenia.

Hybrydy oznaczone numerami 5 i 6 wyruszyły do Słupska. A „siódemka” pomknęła do Kołobrzegu.

- Przed momentem mogliśmy zaobserwować, że tu na szczecińskim dworcu stały wyłącznie hybrydy – zwrócił uwagę wicemarszałek Tomasz Sobieraj, wskazując na peron trzeci, gdzie wcześniej wjechał podwójny zestaw ze Szczecinka. – Ten sposób realizacji połączeń się sprawdził. Możemy je bardziej swobodnie dopasowywać, tam gdzie nie ma trakcji, tam gdzie jest trakcja. Nie trzeba się przesiadać. Jest dużo sprawniej i bardziej ekologicznie. Mamy siedem hybryd i jestem przekonany, że to nie jest nasze ostatnie słowo.

Przypomniał, że dwunapędowe pojazdy od stycznia tego roku kursują na trasie Szczecin – Kołobrzeg – Koszalin. W 2020 r. Województwo zamówiło dwa pojazdy, ale w umowie z NEWAG SA zabezpieczono tzw. prawo opcji - możliwość zakupu do 10 kolejnych hybryd. Na razie zakupiono pięć. W lipcu przyjechały dwie, w tym „morski pociąg”, który dotarł pod samą latarnię i plażę w Kołobrzegu. Teraz hybrydowy tabor na Pomorzu Zachodnim uzupełniły kolejne trzy. Ich malatura symbolizuje ekologiczny, zielony region.

- Firma Newag wyraża ogromną satysfakcję z tego, że mogliśmy dostarczyć dla Województwa Zachodniopomorskiego kolejne pojazdy. Są państwo liderem w zamówieniach hybryd – podkreślił Sławomir Walaszek, kierownik Działu Zarządzania Projektami w spółce NEWAG SA. - Na Pomorzu Zachodnim mamy już w sumie 47 pojazdów. Bardzo dziękujemy za zaufanie – dodał.

Siedem hybryd umożliwi obsługę kilku regionalnych kierunków. Dwunapędowe zespoły trakcyjne 36 WEh (o oznaczeniu kolejowym EN63H) będą kursować m.in. Kołobrzegu, Koszalina, Szczecinka, Słupska. Mogą również kursować do portu lotniczego w Goleniowie.

Ekologia na torach

Podwójny napęd to ułatwienie w organizacji przewozów kolejowych, komfort i bezpieczeństwo podróżnych, korzyści dla środowiska. Hybrydy kursują tam, gdzie dotychczas wysyłano tylko spalinówki. Możliwość zmiany źródła zasilania oznacza oszczędność paliwa i ograniczenie emisji zanieczyszczeń. Jedna hybryda na torach to rocznie ponad 132 tony dwutlenku węgla mniej! Siedem takich pojazdów oznacza ograniczenie emisji CO2 o prawie 930 ton! A tlenku azotu (NO2) o ponad 3 tony. Do atmosfery trafia również mniej sadzy HS (ponad 600 kg), a oszczędności paliwa przekraczają 500 ton. Odzysk energii elektrycznej wytworzonej w procesie hamowania szacowany jest na 404 600 MWh (dane uwzględniają eksploatację siedmiu pojazdów przez okres 12 miesięcy).

Klima, internet, rowery

Pojazdy są wyposażone w klimatyzację, internet bezprzewodowy, monitoring, elektroniczny system informacji pasażerskiej, sygnalizację przeciwpożarową, defibrylator, rampy ładunkowe dla wózków itd. Przewidziano w nich 150 miejsc siedzących plus 160 stojących oraz przestrzeń do przewozu rowerów.

Hybrydowy napęd tworzą cztery elektryczne silniki trakcyjne o łącznej mocy 1600 kW zasilane z sieci elektrycznej za pomocą odbieraka prądu oraz jednostka napędowa składająca się z dwóch silników spalinowych i generatorów prądu, która zasila silniki elektryczne na odcinkach pozbawionych sieci trakcyjnej. Pojazdy wyposażone są w najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa ruchu, a ich maksymalna prędkość to: 160 km/h (napęd z sieci trakcyjnej) i 120 km/h (silniki diesla).

Na siedem pojazdów hybrydowych Województwo Zachodniopomorskie przeznaczyło ponad 170 mln zł brutto. Zakupy taboru w znacznej części są sfinansowane ze środków Unii Europejskiej.

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn