Przed nami czas świątecznych zakupów, a że coraz częściej robimy je online, pamiętajmy, żeby były bezpieczne.

Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości oraz Komenda Główna Policji przypominają, że aby prezenty mogły uszczęśliwić obdarowanego należy pamiętać o kilku zasadach bezpiecznych zakupów. Przede wszystkim, zweryfikujmy sprzedawcę/usługodawcę, czytajmy negatywne komentarze i opinie. Pamiętajmy też, żeby sprawdzać numer rachunku bankowego,ale też czytać regulamin sprzedawcy. Ważne, aby przekazywać tylko te dane które są niezbędne do przeprowadzenia płatności i dostawy towaru.

Jeśli pojawił się błąd przy płatności, zwróćmy uwagę czy nie przekierowano nas na oszukańczą stronę, która tylko przypomina prawdziwą.

Również jeśli dostaniemy komunikat o niedopłacie drobnej kwoty może być to próba wyłudzenia loginu i hasła do bankowości internetowej, dlatego wybierajmy usługi płatnicze, które zapewniają ochronę, w przypadku, kiedy towar lub usługa nie zostanie dostarczona lub jakość jego będzie odbiegała od zadeklarowanej w ofercie.

Nigdy też nie ujawniajmy informacji poufnych np.: kodów do bankowości internetowej, kodów BLIK lub kodów 3D Secure wykorzystywanych do potwierdzenia transakcji kartowych w Internecie przychodzących na telefon. I to, co coraz częściej się zdarza, nie instalujmy dodatkowego oprogramowania, które jest „rzekomo” wymagane z uwagi na tzw. bezpieczeństwo płatności, lub które umożliwi udzielenie zdalnego wsparcia, nie klikajmy na linki przesłane w niespodziewanych wiadomościach e-mail lub SMS-ach. Nie pozwólmy, żeby oszuści zniszczyli nam święta, a jeżeli już do takiej sytuacji dojdzie należy jak najszybciej zgłosić reklamację w banku i złożyć zawiadomienie na policji lub prokuraturze.

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn