Szósty Festiwal Wczesnośredniowieczny w Budzistowie dobiegł końca. To była żywa lekcja historii. Słowiańska wioska, blisko stu odtwórców z całej Polski, spektakl plenerowy i wiele innych atrakcji, towarzyszyło wszystkim tym, którzy w weekend pojawili się w dawnym grodzie. 

Festiwal Wczesnośredniowieczny w Budzistowie jest jednym z największych festiwali historycznych w kraju. Wydarzenie to, realizowane w formie żywej lekcji historii, na terenie historycznego Kołobrzegu czasów Chrobrego i Krzywoustego, trwale wpisało się w kalendarz wydarzeń kulturalnych oraz promujących dzieje i tradycje Pomorza. W tym roku organizatorzy odnieśli się do tematu XII wieku, czyli schyłku wczesnego średniowiecza. Tematem tegorocznego Festiwalu jest 900-lecie misji chrystianizacyjnej św. Ottona z Bambergu. W Związku z rocznicą organizatorzy przygotowali spektakl plenerowy przedstawiający historię Misji Ottona z Bambergu.

Podczas VI Festiwalu Wczesnośredniowiecznego nie mogło zabraknąć dużego obozowiska, w którym można było zobaczyć m.in. obóz rycerski, oraz warsztaty dawnych rzemiosł. Nowością podczas Festiwalu były namioty rycerskie. W wydarzeniu wzięło udział blisko 100 rekonstruktorów z całego kraju, ale nie tylko. Podczas Festiwalu można było także zobaczyć odtworzoną kaplicę przewoźną wyposażoną w repliki sprzętów liturgicznych sprzed 900 lat a także dowiedzieć się oraz zobaczyć jak wykonywano przedmioty związane z wczesnym średniowieczem z terenów Pomorza, jak m.in. łyżki.

W programie Festiwalu nie zabrakło także zajęć plastycznych dla dzieci, namiotu gier, walk wojowników, pokazu sokolniczego oraz pokazu taktyki wojowników i rycerzy z pierwszej połowy XII wieku. Po raz kolejny zorganizowano spotkanie z kołobrzeską pisarką Elżbietą Cherezińską. Wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem.

Więcej w materiale wideo.

Komentarze  
+1 # dla dzieci dobra 2024-06-11 15:31
Wspaniała impreza
Gród w Budzistowie był tysiąc lat temu
Największa Osada na Południowym Wybrzeżu Bałtyku
Osada Słowiańska !
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn