×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 70.

Firma, która czyściła starożytne Kolosy Memnona w Tebach, czy pomnik Chrystusa w Rio De Janeiro wysprząta teraz kołobrzeski deptak prowadzący do molo. Powstanie także specjalna strefa z atrakcjami. W mobilnym centrum diagnostycznym będzie można wykonać bezpłatne badanie spirometryczne, oceniające kondycję układu oddechowego.
 
 
Akcja odbędzie się we wtorek 18 września
Deptak prowadzący na kołobrzeskie molo czeka wielkie… pucowanie. Już w najbliższy wtorek do miasta przyjedzie 7 maszyn czyszczących. Przez blisko 10 godzin aleja będzie zamiatana, odkurzana i szorowana. Zniknąć mają m.in. plamy po jedzeniu oraz zeschnięte gumy. Do usunięcia tych ostatnich sprowadzone zostanie specjalne urządzenie przypominające miotacz protonów z kultowego filmu o pogromcach duchów. Sprzątanie odbędzie się w ramach akcji „czysta przestrzeń-wspólna sprawa”, którą organizuje firma Kärcher. Kołobrzeg to jej pierwszy przystanek.
Na mający ponad 200 metrów deptak przy ul. Mickiewicza już w najbliższy wtorek wjedzie aż 7 nowoczesnych urządzeń komunalnych. Cel? Doczyścić po wakacjach jedną z najpopularniejszych ulic w Kołobrzegu. Przez blisko 10 godzin, począwszy od godziny 7.00, deptak ten będzie zamiatany, szorowany i odkurzany. O czystość betonowej nawierzchni, ławek czy koszy na śmieci zadbają natomiast specjalnie sprowadzone w tym celu maszyny. Każda z nich zajmie się innym problem czystościowym. - Na deptaku będziemy już o świcie. Ulica zostanie najpierw zamieciona, a później wyszorowana na mokro, także pod ciśnieniem. Usuwać będziemy codzienne zabrudzenia, np. liście, papierki i niedopałki papierosów, jak również zabrudzenia komunikacyjne, np. ślady opon czy plamy olejowe – mówi Magdalena Kwoka, specjalista ds. mediów, badań i analizy rynku firmy Kärcher. - Pozbędziemy się także zabrudzeń spożywczych, w tym plam z tłustych sosów dodawanych do fast foodów oraz czarnych plam po zeschniętych gumach do żucia. Myte będą również kosze na śmieci oraz elementy małej architektury. Maszyny wymiotą także pyły powstałe np. wskutek ścierających się opon. W sumie prace czystościowe obejmą aż 1935 m kw. deptaka  - dodaje.
Ciekawostką jest to, że podczas sprzątania zostaną wykorzystane specjalne urządzenia pozwalające ograniczyć wtórną emisję pyłów PM10 i PM2,5, czyli zanieczyszczeń opadających na chodniki, które drażnią układ oddechowy. W praktyce oznacza to, że takie urządzenia usuną m.in. zalegające na chodnikach drobiny ze startych opon, spalin lub pochodzące z przewozu np. odpadów budowlanych. - Podczas akcji zadbamy nie tylko o estetykę samego deptaka, usuwając plamy czy śmieci, pokażemy także, jak podczas codziennego sprzątania w mieście zadbać o jakość powietrza, którym oddychamy, a  zwłaszcza, w jaki sposób ograniczyć w nim szkodliwe pyły, które wzbijając się z chodników mogą przyczyniać się np. do rozwoju chorób układu oddechowego – mówi Magdalena Kwoka.
Całej akcji będą mogli przyglądać się mieszkańcy. Jak podkreślają jej pomysłodawcy, w zamyśle ma ona przede wszystkim wymiar edukacyjny dla społeczności lokalnej. – To jak wyglądają miejsca, w których się bawimy się, spacerujemy czy wypoczywamy zależy w dużej mierze od nas samych. Wierzymy, że pokazując wysiłek, jakiego wymaga usunięcie np. plam z kebabu czy niedopałków sprawimy, że więcej osób stanie się wrażliwszych na ten problem i w przyszłości zachowa się bardziej odpowiedzialnie – mówi Magdalena Kwoka.
Z myślą o edukacji mieszkańców, na placu przy molo powstanie także specjalna strefa. Przez cały dzień będzie można w niej skorzystać z szeregu atrakcji oraz zasięgać porad.  Od godz. 8 do godz. 16 w mobilnym centrum diagnostycznym będzie można wykonać bezpłatne badanie spirometryczne, oceniające kondycję układu oddechowego. Dla najmłodszych z kolei przygotowano eko-warsztaty łączące zabawę z nauką. Dzieci dowiedzą się na nich m.in. jak wyglądają zanieczyszczenia powietrza, skąd się bierze smog i w jaki sposób wpływa on na zdrowie. Dorośli natomiast będą mogli zawitać do kina Kärcher, w którym wyświetlane będą filmy pokazujące akcje czystościowe na całym świecie. Odwiedzający strefę otrzymają także upominki, m.in. maseczki antysmogowe przydatne jesienią i zimą, a także specjalny poradnik, w którym znajdą się informacje o tym, jak dbać o środowisko naturalne w codziennym życiu, jak postępować odpowiedzialnie w miejskiej przestrzeni czy w jaki sposób uchronić się przed zgubnym wpływem smogu. 
 
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn