9 maja 2021 roku mija 58 lat od powstania Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Starania o utworzenie w Kołobrzegu placówki muzealnej zapoczątkowali w 1947 roku członkowie Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, założonego przez Jana Frankowskiego.

Ich inicjatywę poparło Towarzystwo Miłośników Kołobrzegu, a wyłoniony z niego Społeczny Komitet Organizacyjny Muzeum Regionalnego w Kołobrzegu doprowadził w 1963 roku do powstania nowego muzeum.

Muzeum zlokalizowano w odbudowanej przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Koszalinie zabytkowej Kamienicy Kupieckiej z XV w. W 1966 roku, na wniosek Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pomników Walk i Męczeństwa, muzeum otrzymało na cele ekspozycyjne wieżę kołobrzeskiej kolegiaty, w której zorganizowało pierwszą stałą wystawę pn. „Dzieje oręża polskiego na Pomorzu Zachodnim”. Niestety w maju 1976 roku muzeum musiało przekazać wieżę kolegiaty Kościołowi. Rozwiązaniem problemów lokalowych było przejęcie, w lutym następnego roku, budynku przy ul. Armii Krajowej oraz budowa nowej siedziby - pawilonu przy ul. Emilii Gierczak, który ostatecznie otwarto w 1980 roku.

Przez 58 lat istnienia, dzięki staraniom i zaangażowaniu pracowników, kołobrzeskie muzeum stało się jednym z największych na Pomorzu Zachodnim. Oprócz militariów gromadzi zbiory związane z historią miasta i regionu, które obecnie można oglądać w Muzeum Miasta Kołobrzeg. Muzeum powiększa również swoją bazę lokalową. W ostatnich latach powstał Kołobrzeski Skansen Morski (2013) i Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku (2017). Od 2018 roku prowadzone są prace nad uruchomieniem nowego oddziału - Muzeum Lotnictwa i Techniki Wojskowej w Rogowie.

Kołobrzeskie muzeum to nie tylko bogate i różnorodne zbiory prezentowane na wystawach stałych i czasowych, ale także bogaty wachlarz działań edukacyjnych i kulturalnych, badania eksploracyjne i naukowe.

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu jest ważną instytucją w życiu miasta i regionu, a o jego randze i znaczeniu świadczy utrzymująca się od lat, na poziomie ponad stu tysięcy rocznie, ilość osób odwiedzających placówkę.

(za: muzeum.kolobrzeg.pl)

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Facebook