Po odmrożeniu instytucji kultury Muzeum Oręża Polskiego otwiera wielotonowe wrota magazynu amunicji atomowej w podborskim lesie.

Muzeum zaprasza wszystkich chętnych na historyczne spotkanie w sobotę 15 maja 2021 roku do Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku. W godzinach od 18.00 do 21.00 przewodnicy muzealni będą oprowadzać po wnętrzu magazynu. Po raz pierwszy na żywo odbędzie się prezentacja pracującego radzieckiego agregata prądotwórczego, który od 1970 roku zasilał ten obiekt. Dla chętnych czekać będzie ognisko, na którym we własnym zakresie będzie można upiec kiełbaski lub inne przysmaki. Pojawią się także rekonstruktorzy z GRH Wybrzeże i GRH Kołobrzeg z pojazdami, którzy uczestniczyć będą w rajdzie „Atomowa Jutrzenka" szlakami lasu w Podborsku.

Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku to jedyne w pełni odtworzone miejsce, w którym w latach 1970-1989 przechowywano broń jądrową na terytorium Polski dla wojsk Układu Warszawskiego. Powstawało w latach 1967-1969 w ramach ściśle tajnego projektu realizowanego przez Wojsko Polskie. W 1970 roku kompleks przekazano armii radzieckiej. Od 2016 roku mieści się tam obiekt Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Organizatorzy przypominają o obowiązującym reżimie sanitarnym. Wstęp bezpłatny.

Impreza odbywa się pod patronatem starosty kołobrzeskiego Tomasza Tamborskiego.

 

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Facebook