W nowej strefie wypoczynku nad Parsętą, na bulwarze przy Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Galla Anonima w Kołobrzegu po raz pierwszy w Kołobrzegu odbędzie się Eko Festiwal „Między Mostami”. Spotkania, prelekcje, warsztaty pszczelarskie, animacje zabaw, to tylko niektóre z prezentowanych przez Bibliotekę atrakcji. 

Organizatorem Eko Festiwalu jest Miejska Biblioteka Publiczna w Kołobrzegu. Spotkania i warsztaty odbędą się w MBP w Kołobrzegu ul. Frankowskiego 3 (bulwar nad Parsętą). 

Przedstawiamy plan wydarzeń:

Sobota 5.06.21

12.00 - Otwarcie Festiwalu i przywitanie gości. Przedstawienie charakteru Festiwalu i programu; zaproszenie do aktywnego udziału w spotkaniach i warsztatach, wizja zielonej biblioteki.

12.30 - „Pasieka dredziarza” – Ewa i Paweł Piątek - prelekcja o pszczołach dla całych rodzin 

(min. jak złapać rójkę, kiedy jest odpowiedni moment na pierwsze miodobranie i czy można częstować pszczoły ciastem….)

14:00 - Dorota Sumińska - spotkanie autorskie dla dzieci 

Dziennikarka, lekarz weterynarii, autorka poczytnych książek m. in. o zwierzętach domowych. Jedną z nich jest – wydana w 2015 roku a bardzo dobrze przyjęta przez najmłodszych czytelników – pozycja o wdzięcznym tytule „Dlaczego oczy kota świecą w nocy?”.

15:30 „Pasieka dredziarza” –Ewa i Paweł Piątek –spotkanie autorskie 

„Pasieka Dredziarza” to miejsce na ziemi, w którym hygge zaistniało w praktyce.

Ta książka to opowieść o realizowaniu marzeń. O życiu w rytmie afrykańskich bębnów i realizowanej każdego dnia filozofii slow life, o ekomacierzyństwie, o rodzinie, wreszcie o miłości do przyrody i do świata, którego trzeba być częścią, a nie pępkiem.

17:00 Dorota Sumińska – spotkanie autorskie, m. in. promocja książki „Dość” 

To książka protest. Książka manifest. Dość! – krzyczy Dorota Sumińska, bo jak nikt inny rozumie zwierzęta i z dnia na dzień coraz bardziej nienawidzi ludzkości, która uważa się za ważniejszą od wszystkiego, co człowiekiem nie jest.

18.00 Festiwalowe jam session 

Wraz Pawłem Piątkiem „djembefolem” zapraszamy na wspólne muzykowanie

niedziela 6.06.21

12:00- 16:00 Mikro forum organizacji ochrony przyrody

To nowa inicjatywa w regionie wynikająca z chęci usystematyzowania wiedzy, wskazaniu liderów i wymiany doświadczeń, a także prezentacja działań miasta w zakresie ochrony przyrody.

5-6.06.21(sobota – niedziela) g.12.00-15.00 Bulwar nad Parsętą  

 - Warsztaty pszczelarskie–budowanie hoteli dla dzikich zapylaczy, poidełek dla owadów oraz sadzenie roślin miododajnych

- Bajkopisanie - warsztat oparty na autorskiej metodzie pracy z dziećmi do 16 roku życia bazującej na Hatha jodze. Celem pracy jest uświadomienie drogi komunikacji z samym sobą, jako podstawowej potrzeby do szczęśliwego życia, a- w szerokim ujęciu- szczęśliwej Ziemi. Joga otwiera, a twórcza praca wydobywa pytania i odpowiedzi zapisane w każdym człowieku. Proponowane intuicyjne sposoby, w których dziecko czuje się tak dobrze jak ryba w wodzie, stają się naturalnym przewodnikiem, ale i swoistą terapią.

- Warsztaty plastyczne - Celem warsztatów jest recycling, czyli wykorzystanie surowców wtórnych np. typu zużyte płyty CD,  tekturowe opakowania po jajkach, patyki, resztki włóczek  i „wyczarowanie” z nich nowych  użytecznych rzeczy. Wykonane własnoręcznie przedmioty każdy uczestnik zabierze ze sobą do domu. Warsztaty będą formą zabawy, integracją przy tworzeniu pięknych rzeczy z recyklingu.

5.06 – zajęcia wykorzystujące zużyte płyty CD – wykonamy m.in. ozdoby do powieszenia w domu lub w ogrodzie oraz bączki do zabawy

6.06 – zajęcia bazujące na wykorzystaniu opakowań po jajkach, patyków, włóczek – wykonanie dekoracji do pokoju: ryby, syreny etc.

(Uczestnicy zajęć mogą przynieść na warsztaty własne surowce wtórne: płyty CD,  opakowania po jajkach, patyki, włóczki)  

- stoisko książkami o tematyce ekologicznej, nowości wydawnicze 

-  Inauguracja działalności Klubu Gier Planszowych O’Gry  

- rodzinne eko gry i animacje zabaw 

WSTĘP WOLNY 

DOROTA SUMIŃSKA Polska pisarka i dziennikarka. 

Z zawodu jest lekarzem weterynarii, opublikowała kilka książek dotyczących opieki nad zwierzętami domowymi. Prowadziła też programy telewizyjne (Zwierzowiec w TVP1) i radiowe (Zwierzenia na cztery łapy w I Programie Polskiego Radia oraz Wierzę w zwierzę na antenie Tok FM) na ten temat. Prowadzi prywatną praktykę lekarsko-weterynaryjną w jednej z warszawskich lecznic.

Dorota Sumińska napisała ponad dwadzieścia książek o bardzo różnej tematyce. Powieści, poradniki, podróżnicze, książki dla dzieci i młodzieży. Wszystkie jednak, jeśli nie bezpośrednio, to w tle mają na celu pokazać czytelnikowi, że jest tylko jednym z gatunków zamieszkujących Ziemię.

„Pasieka Dredziarza” to miejsce na ziemi, w którym hygge zaistniało w praktyce.

Ta książka to opowieść o realizowaniu marzeń. O życiu w rytmie afrykańskich bębnów i realizowanej każdego dnia filozofii slow life, o ekomacierzyństwie, o rodzinie, wreszcie o miłości do przyrody i do świata, którego trzeba być częścią, a nie pępkiem.

To opowieść ludzi, którzy wybrali wieś zamiast miasta. Jak wszyscy przeżywają swoje wzloty i potknięcia, mierzą się z konsekwencjami życiowych decyzji. Ale jak mało kto mogą Wam sporo opowiedzieć o pracowitych pszczołach – fascynującym przykładzie doskonale zorganizowanej społeczności i zarazem niezastąpionych producentach „jadalnego złota”.

Kto ma pszczoły, ten ma miód, ale ma też przyjaciół i ciekawe życie. A życie z pasją jest pełniejsze i dłuższe. O tym jest ta książka! Czyta się ją jednym tchem, nabiera się sympatii do jej autorów, a potem chce się żyć, ale... jak najdalej od miasta. W spokoju, ciszy, słuchając pracowitych owadów i śpiewu ptaków. Gorąco polecam!​ - Dr Andrzej G. Kruszewicz

Ewa i Paweł Piątek. On: pszczelarz pracoholik, dredziarz, djembefola. Oddany uprawie ogródka, wielbiciel antyków i staroci. Pszczelarstwem zajmuje się od 20 lat. Ona: od niedawna mama. W kilka dni spakowała zawartość kawalerki w centrum miasta, by radykalnie zmienić otoczenie i styl życia. Nauczyła się, że wychodząc na spacer do lasu można zostawić telefon w domu, bo świat się nie zawali.

Fot. Albert Zawada

Komentarze  
+1 # Ania 2021-06-06 19:10
Pani Doroto do jakiego gatunku należą goszczące Panią istoty ? Bo my wiemy tylko tyle że to jakaś krzyżówka .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Facebook