Melomanów z regionu czeka nie lada wydarzenie muzyczne. Już w najbliższą niedzielę o godz. 18.00 w sali widowiskowej RCK wystąpi Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal.

ORKIESTRA KAMERALNA POLSKIEGO RADIA AMADEUS POD DYREKCJĄ AGNIESZKI DUCZMAL

W REGIONALNYM CENTRUM KULTURY W KOŁOBRZEGU 10 PAŹDZIERNIKA 2021 (niedziela),

godz. 18.00 sala widowiskowa RCK

Po raz drugi mamy przyjemność gościć w Kołobrzegu znakomitą orkiestrę kameralną „Amadeus”, tym razem nie jak poprzednio, we wnętrzu majestatycznej Katedry lecz w budynku Regionalnego Centrum Kultury przy ul. Solnej 1, w sali widowiskowej. To będzie iście królewska niedziela dla melomanów i wszystkich, którzy zechcą uczestniczyć w muzycznej uczcie, której ton nadawać będzie znakomita Agnieszka Duczmal. W muzycznym menu znajdą się: Suita na tematy irańskie, której autorem jest Lev Knipper – Radif, Orawa Wojciecha Kilara oraz Kwartet smyczkowy nr 12 F-dur op. 96 „Amerykański" Antonina Dvořáka w aranżacji Agnieszki Duczmal. Słowem poprowadzi koncert Gabriela Ułanowska – dziennikarka i animatorka kultury autorka licznych wywiadów z wybitnymi artystami scen muzycznych i teatralnych, publikowanych w prasie branżowej (Ruch Muzyczny, Twoja Muza) i ogólnopolskiej (m.in. Zwierciadło ), oraz wydanych w formie książkowej. Bilety w cenie 40 zł (normalne) i 35 zł (ulgowe/Karta Mieszkańca) w sprzedaży do dnia 9.10.2021. W dniu koncertu wszystkie bilety w cenie 40 zł. Drugim, poza kasą RCK miejscem, w którym można nabyć bilety jest strona www.kupbilecik.pl.

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus została założona w Poznaniu w 1968 roku przez Agnieszkę Duczmal. Zdobycie przez Orkiestrę w 1976 roku Srebrnego Medalu Herberta von Karajana na Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Orkiestr w Berlinie Zachodnim zaowocowało przekształceniem jej rok później w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji, a następnie w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. W 2014 roku Orkiestra otrzymała status Instytucji Kultury współprowadzonej przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu i Polskie Radio S.A. w Warszawie, a w 2018 roku do współprowadzących dołączyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2009 roku drugim dyrygentem Orkiestry jest Anna Duczmal-Mróz; ów kobiecy duet dyrygencki czyni zespół ewenementem na skalę światową. Orkiestra dokonuje regularnie nagrań dla Polskiego Radia – do chwili obecnej transmitowano setki koncertów oraz zarejestrowano ponad 10.000 minut muzyki, obejmującej repertuar od baroku do współczesności. Orkiestra współpracowała z zagranicznymi radiofoniami, m.in: niemieckimi NDR, WDR, SFB oraz BBC w Londynie, CBC w Montrealu i radiofonią meksykańską, dla których nagrywała przede wszystkim muzykę polską. Zespół zarejestrował ponad 100 koncertów i programów dla Telewizji Polskiej oraz pięć godzin muzyki dla Télévision Française 1. Dla japońskiej TV NHK Orkiestra nagrała godzinną audycję wypełnioną muzyką polską. W dyskografii Orkiestra ma ponad 50 wydawnictw płytowych. Prowadzi działalność koncertową w większości krajów europejskich oraz w USA, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Kuwejcie, Tajwanie i Japonii, współpracując często ze światowej sławy solistami, takimi jak: Maurice André, Martha Argerich, Avi Avital, Patric Gallois, Charles Richard-Hamelin, Steven Isserlis, Gary Karr, Kevin Kenner, Konstanty Andrzej Kulka, Mischa Maisky, Wynton Marsalis, Jeremy Menuhin, Igor Oistrakh, Piotr Paleczny, Michala Petri, Ivo Pogorelić, Alexandre Rabinovitch, Vadim Repin, Grigory Sokolov, Guy Touvron, Henryk Szeryng, Maxim Vengerov, Ingolf Wunder, Gheorghe Zamfir oraz czołowymi solistami polskimi. Wśród najsłynniejszych sal koncertowych, w których występowała Orkiestra, należy wymienić Concertgebouw w Amsterdamie, filharmonie w Berlinie, Kolonii, Monachium i Petersburgu, lipski Gewandhaus, wiedeński Musikvereinsaal, Pollack Hall w Montrealu, Queen Elizabeth Hall w Londynie, mediolański Teatro alla Scala oraz Tokyo Opera City Concert Hall. Orkiestra regularnie bierze udział w licznych europejskich festiwalach muzycznych.

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Facebook