Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta zaprasza na spektakl „Wierszalin. Raport o końcu świata”. Teatr Wierszalin to jeden z najbardziej znanych polskich zespołów teatralnych, będzie gościć po raz pierwszy w Kołobrzegu.

TEATR WIERSZALIN, zespół teatralny założony w 1991 r. przez reżysera Piotra Tomaszuka oraz grupę współpracujących z nim artystów. Siedzibą teatru jest miejscowość Supraśl pod Białymstokiem.

Włodzimierz Pawluczuk (socjolog, antropolog i religioznawca), w książce „Wierszalin. Raport o końcu świata” wydanej w 1974 r. przedstawił fenomen wsi Wierszalin (miejscowość na Podlasiu, obecnie opuszczona). Opisał w niej między innymi działalność białoruskiego chłopa Eliasza Klimowicza i jego wyznawców, działających w latach 30 XX wieku. Prorok Ilja nauczał i wybudował dla swoich wyznawców osadę Wierszalin - Nowe Jeruzalem, które miało być nową stolicą świata.

Z tekstu Pawluczuka reżyser spektaklu - Piotr Tomaszuk - wybrał głównie materiał źródłowy. Relacje zebrane od świadków, a niekiedy wprost od uczestników wydarzeń z tamtych lat, połączył w jeden fascynujący korowód. Krąży w nim sześcioro znakomitych wykonawców odtwarzających prostych chłopów z polsko-białoruskiego pogranicza. Świat proroka Iljii ginie na naszych oczach wraz ze swoimi mieszkańcami. Ostatnia scena tego przedstawienia to symboliczne rozstrzelanie wyznawców Ilii, a zarazem egzorcyzm nad światem, który w pogoni za świętością wypadł ze swoich kolein.

REŻYSERIA: Piotr Tomaszuk

SCENOGRAFIA: Ewelina Pietrowiak

MUZYKA: Piotr Nazaruk

OBSADA: Rafał Gąsowski, Monika Kwiatkowska, Katarzyna Wolak - Gąsowska, Dariusz Matys, Mateusz Stasiulewicz.

Spektakl otrzymał liczne nagrody, m.in. na XIV Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki, na III Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych „Raport”, na Międzynarodowym Festiwalu „Boska Komedia”, XIV Międzynarodowych Toruńskich Spotkań Teatrów Lalek (nagrody za najlepsze przedstawienie, reżyserię, muzykę, scenografię).

„Wierszalin. Raport o końcu świata” w wykonaniu Teatru Wierszalin, reż. Piotr Tomaszuk.

4.12.2021 (sobota), g. 19.00, sala widowiskowa RCK.

Bilety: 40 zł (normalny/w dniu spektaklu), 35 zł ulgowy/Karta Mieszkańca).

Czas trwania: 90 min.

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn