Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu wspólnie z Zarządem Oddziału oraz Zarządem Koła Związku Ukraińców w Koszalinie zaprasza na „IV Przegląd Kina Ukraińskiego 2021” w dniach 1-2 grudnia 2021.

Sala widowiskowa RCK ul. Solna 1, wstęp na seanse bezpłatny:

- 1 grudzień 2021 (środa), godz.19.00 – film pt. „U311 Czerkasy” 

- 2 grudzień 2021 (czwartek), godz.19.00 – film pt. „Ivan Syła”.

Głównym celem „Przeglądu Kina Ukraińskiego” jest przybliżenie społeczeństwu polskiemu współczesnej ukraińskiej kinematografii, a za pośrednictwem prezentowanych filmów również kultury oraz historii ukraińskiej kinematografii, jak również kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego, otwartego na odmienności narodowe i kulturowe.

W tegorocznej edycji przeglądu zostaną zaprezentowane głównie filmy współczesne, produkcje ukraińskiej kinematografii z ostatnich lat.

FILM – „U311 CZERKASY” / U311 ЧЕРКАСИ

Jest rok 2014. Miszko i Lew są kolegami z jednej wsi, którzy służą na trałowcu „Czerkasy” należącym do marynarki wojennej Ukrainy. Stacjonują w porcie krymskiego jeziora Donuzław połączonego z Morzem Czarnym. Kiedy rozpoczyna się inwazja Krymu przez „zielone ludziki”, a prezydent Janukowycz ucieka z kraju, „Czerkasy” wraz z innymi okrętami floty ukraińskiej zostaje zablokowany na jeziorze. Kolejne ukraińskie jednostki poddają się Rosjanom, jedynie załoga trałowca „Czerkasy” stawia opór. Tymczasem Rosjanie przygotowują się do szturmu trałowca. Marynarze muszą podjąć decyzję czy bronić się za wszelką cenę i do końca. Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia ostatniej jednostki na Krymie, która pływała pod ukraińską banderą.

Gatunek: dramat / historyczny / wojenny / konflikty

Scenariusz: Robert Kwilman, Tymur Jaszczenko

Reżyseria: Tymur Jaszczenko

Zdjęcia: Jura Dunaj

Obsada: Jewhen Awdijenko, Witałyna Bibliw, Serhij Detiuk

Kraj: Ukraina, Polska 2019

Czas trwania: 102 min.

FILM „IVAN SYLA”/Iwan Siła 

Film opowiada historię życia Iwana Fircaka (1899-1970) słynnego ukraińskiego siłacza, który w wieku 18 lat został artystą czechosłowackiego cyrku i podróżował po świecie świata, zadziwiając wszystkich swoją siłą. W 1928 roku zdobył tytuł najsilniejszego człowieka na świecie. Historia jego życia przypomina trochę amerykański mit od pucybuta o milionera, ale z ukraińskim wariantem zakończeniem. Film to przykład ukraińskiego kina familijnego i przygodowego adresowanego do młodzieży i z humorem przedstawiającego głównego bohatera.

Aktorzy: Dmytro Khaladgi, Ivanna Sakhno i inni

Muzyka: Igor Stetsyuk

Reżyserzy: Igor Pismennyy,Viktor Andrienko

Producenci: Andriy Suyarko, Alla Ovsyannikova

Scenarzyści: Viktor Andrienko, Igor Pismennyy

Premiera (Świat): 3 października 2013

Kraj produkcji: Ukraina

Czas trwania: 89 min.

Współorganizatorem Przeglądu jest Biblioteka Publiczna w Koszalinie, Regionalne Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu oraz SAPIK w Szczecinku. Przegląd otrzymał wsparcie Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie.

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Facebook