Wydawane w Kołobrzegu przez Biuro Literackie książki oraz same wydawnictwo od początku 2024 roku otrzymały już czternaście różnego rodzaju nagród i wyróżnień.

W ostatnich dniach do „Nagrody Ossolineum za Przekład Poetycki” nominowana została tom Kim Hyesoon „Autobiografia śmierci” w tłumaczeniu Ewy Suh, Lynna Suha i Katarzyny Szuster-Tardi, a do „Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus” książka Benedeka Tottha „Trupi bieg” w przekładzie Elżbiety Sobolewskiej. Szansę na cenioną „Nagrodę Conrada” ma debiutancka książka „Głodni” Iwony Bassy.

Kim Hyesoon z Korei i Benedek Totth z Węgier odwiedzili Kołobrzeg za sprawą TransPortu Literackiego. Dzięki odbywającemu się w naszym mieście festiwalowi szansę na książkowy debiut otrzymuje w każdym roku kilka osób. Nagrodę im. Wiesława Kazanieckiego otrzymała w tym roku Joanna Łępicka za tom „Zeszyt ćwiczeń” nominowany także do Nagrody Literackiej Gdynia. Urodzona w Kołobrzegu Katarzyna Szaulińska za książkę „Kryptodom” wyróżniona została nominacją do studenckiej „Nagrody Literackiej Z BUTA”.

Łącznie od stycznia 2022 roku czyli momentu przeniesienia festiwalu TransPort Literacki do naszego miasta kołobrzeska instytucja otrzymała 33 nagrody i wyróżnienia. Przyszłoroczna edycja wydarzenia zaplanowana tym razem na pięć dni między 4 a 8 czerwca będzie jubileuszową trzydziestą. Przed kilkoma dniami Komisja Europejska przyznała kołobrzeskiej aplikacji „Tu i teraz” przygotowanej przez Biuro Literackie z partnerami z 18 krajów z myślą o unijnym programie Kreatywna Europa trzyletnią dotację. Łączny budżet projektu przekroczy półtorej miliona złotych.

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn