×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 70.

W zakończonym niedawno plebiscycie REGIObohater, głosami kilku tysięcy uczestników, wybrano 16 postaci, które będą patronami pociągów największego przewoźnika kolejowego w Polsce. Bohaterem województwa zachodniopomorskiego została Ewelina Nowak, sanitariuszka Wojska Polskiego, która zginęła od postrzału strzelca wyborowego 13 marca 1945 r. w Kołobrzegu. 
[hdvs videoid=6108]

Pomnik sanitariuszki jest jedynym w Polsce i w Europie pomnikiem oddającym cześć wszystkim dziewczętom i młodym kobietom – sanitariuszkom, które udzielały pomocy rannym na polu walki w okresie II wojny światowej. Postać sanitariuszki na pomniku przedstawia sanitariuszkę szeregową Ewelinę Nowak, której wizerunek na podstawie zdjęć odtworzył artysta plastyk Adolf Cogel z Wrocławia. I to właśnie Ewelina Nowak została Bohaterem województwa zachodniopomorskiego w plebiscycie przewoźnika POLREGIO – REGIObohater.
Dla każdego województwa została wybrana postać jednego bohatera, którego imieniem nazwany zostanie pociąg POLREGIO. Co więcej wybrane, ,,ochrzczone” pociągi będą oznakowane logiem REGIObohatera i wyjątkową oprawą wizualną. Po naszym województwie poruszać się będzie pociąg z sylwetką Eweliny Nowak. 
Pociągi nazwane imieniem REGIObohatera będą kursowały przez 2 lata. Kampania REGIObohater objęta została Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. 

Bohaterską Ewelinę Nowak przedstawia Pomnik Sanitariuszki, z kolei w oddziale muzeum przy Emilii Gierczak zobaczyć można mundur sanitarny z okresu walk o Kołobrzeg.

 

Ilustracja do artykułu pochodzi ze strony polregio.pl
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn