Obradowała Komisja Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miasta. Głównym punktem obrad było rozpatrzenie petycji Koalicji Polska Wolna od 5 G, dotyczącej podjęcia uchwały w sprawie ochrony zdrowia mieszkańców przed elektroskażeniem. 

Członkowie grupy domagają się w szczególności likwidacji istniejących sieci Wi-Fi i podłączenia sieci kablowej, obowiązku przełączania telefonów w tryb samolotowy w szkołach, a w przerwach całkowitego zakazu ich używania. Stowarzyszenie Przeciwdziałania Elektroskażeniom „Prawo do życia” reprezentował Zbigniew Gelzok. Racje przeciwników technologii XXI wieku przedstawiła Monika Herman. Dyskusja miała burzliwy charakter. Ostatecznie za przyjęciem petycji przeciwko elektroskażeniu opowiedziało się 5 radnych: Danuta Wilk, Łukasz Zięba, Agnieszka Trafas, Jacek Woźniak, Wiesław Parus. Przeciwny był jedynie Jacek Kalinowski.

Mój sprzeciw budzi używanie technologii bezprzewodowej do protestowania przeciwko technologii bezprzewodowej, zarówno przez członków stowarzyszenia, jak również radnych, którzy przy pomocy Wi-Fi popierają protest przeciwko Wi-Fi.

Podczas prac komisji, w trakcie expose Stowarzyszenia Przeciwdziałania Elektroskażeniom „Prawo do życia”, łącze internetowe zaczęło przerywać i nie można było zrozumieć przekazu. Podpowiadam - telegraf z pewnością zapewniłby doskonałą jakość transmisji oraz zdrowie w 100%. Jednocześnie oczekiwałbym od radnych popierających petycję zdania sprzętu i zaopatrzenia się w tabliczki i rylce na potrzeby kolejnej zdalnej sesji Rady Miasta.

Nie jestem ekspertem, ale wydaje mi się, że podczas komisji permanentnie mylono sieć 5G z sieciami Wi-Fi pracującymi na częstotliwości 5 GHz. Oznaczeniem 5G przyjęto określać piątą generację sieci komórkowej. Obecnie w użyciu są generacje sieci komórkowej: 2G, 3G i 4G. Sieć piątej generacji z nadajnikami co kilkaset metrów spowoduje, że będą mogły z nią współpracować setki tysięcy urządzeń na metr kwadratowy. Nie chodzi jednak o smartfony. To początek ery autonomicznych pojazdów, internetu rzeczy na niespotykaną dotąd skalę i inteligentnych miast. Przed postępem nie uciekniemy, a technologia 5G to właśnie postęp.

Rozumiem, że prelegenci są znawcami wpływu promieniowania w różnych zakresach na życie i zdrowie ssaków. Studia kierunkowe, artykuły naukowe i badania w tym zakresie zapewne poznamy podczas kolejnej komisji i nie skupimy się na budzących grozę filmikach z YouTube.

Przysłuchując się dyskusji, dotarło do mnie, że oto mamy zupełnie nowy ruch, niezależny od antyszczepionkowców, antyglobalistów, fanów średniowiecza czy płaskoziemców.

Kiedyś relacjonowałem zlot antyglobalistów. Wszyscy przylecieli samolotami, umówili się przez internet i na żywo relacjonowali panele dyskusyjne przy pomocy transmisji przez smartfony. Protestowali przeciwko wszystkiemu z czego korzystali. I dzięki temu, że korzystali, mogli globalnie protestować w czasie rzeczywistym. Kiedy wieczorem podczas części nieoficjalnej zapytano mnie o zdanie i podzieliłem się swoimi spostrzeżeniami, z bólem patrzyłem jak tym młodym ludziom pęka serce, kiedy nie wiedzieli co odpowiedzieć. Tak stałem się wrogiem wrogów globalizacji, a co gorsza, nie dostałem darmowego kubka.

Innym razem zajmowałem się aktywnością grupy, pragnącej żyć jak w średniowieczu. Zdrowe jedzenie, brak glutaminianu sodu, świeże powietrze, krystalicznie czysta woda, zero plastiku. Życie bez zabójczych mikrofalówek. To ich obrazek. Zapewne jestem sceptykiem, ale mój obrazek wyglądał inaczej: trzydziestoletnia aktywistka była zniszczoną babcią robiącą kupę w gnojowisku przed ziemianką. O ile by tak sędziwego wieku dożyła, bo każda choroba, którą współcześnie niweluje kilka pigułek przepisanych przez lekarza, to potencjalny wyrok śmierci. Z tuzinem dzieci i wnucząt, bo tylko tak liczne potomstwo zapewniało powtarzalność pokoleń. Zamiast mikrofalówki, permanentnie zatruwający płuca dym z ogniska, które poza tym, że służyło do obróbki termicznej mięsa, to również robiło za CO.

Ale co łączy fanów średniowiecznego stylu życia, antyglobalistów i przeciwników z 5G? Wszystko, począwszy od sposobu myślenia, oderwanego od kompleksowej analizy rzeczywistości, po fragmentaryczne, wyrywkowe i swobodne interpretacje danych, bez uwzględnienia szerszego kontekstu, jak również przemian społecznych.

Czy sieci bezprzewodowe nowych generacji są niebezpieczne i mogą kontrolować nasze umysły? Z pewnością tak, a jeżeli nie, to wkrótce będą mogły. Wszystko jednak sprowadza się do wiedzy i intencji. Sieć jest narzędziem, podobnie jak skalpel. Jeżeli trzymał go profesor Religa, to nie powinniśmy się martwić, gorzej jeżeli skalpel dostanie Freddy Krueger.

Czy dokonają masowego ludobójstwa? Z pewnością nie, chociaż jakiś negatywny wpływ na pewno będą miały. Na ten moment nie ma badań, które by mogły jednoznacznie to potwierdzić, bądź wykluczyć. A skoro nie ma badań, to możemy powiedzieć wszystko, co chcemy. Nawet to, że po uruchomieniu sieci 5G zaatakują nas miejskie rowery.

Nie mniej budząca grozę i przerażająca jest konstatacja, że oto Prawo i Sprawiedliwość jest najbardziej postępową frakcją w kołobrzeskiej Radzie Miasta (jedyny członek komisji, Jacek Kalinowski, który otwarcie nie poparł petycji, reprezentuje klub radnych PiS).

Wszystko, co nowe i nieznane od zawsze budzi skrajne emocje. W lampie naftowej mieszkał szatan, przez anteny radiowe kury nie znosiły jajek, a krowy nie dawały mleka. Z pochodniami protestowano przeciwko elektryczności i maszynie parowej. Kontrowersje biorą się zwykle z niewiedzy.

Negatywny wpływ na organizmy ma promieniowanie elektromagnetyczne o bardzo wysokiej częstotliwości, tzw. promieniowanie jonizujące, np. ultrafioletowe, rentgenowskie, Gamma, a nie to emitowane przez stacje bazowe sieci komórkowych. Będą jednak prowadzone badania nad wpływem promieniowania emitowanego przez stacje telekomunikacyjne na nasze zdrowie. Nie wchodząc w szczegóły, zainteresowanych odsyłam do dokumentu „Strategia 5G dla Polski” opracowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji. 

Prawdopodobnie za kilkadziesiąt lat protestujący dzisiaj aktywiści będą postrzegani jak „bohaterowie”, Gazety Cieszyńskiej z 1929 roku. Dla bezpieczeństwa nie podam, gdzie zlokalizowany jest nadajnik naszej lokalnej stacji.

Dzięki nadajnikowi przy ulicy Rybackiej, protestujący relacjonowali on line całość wydarzenia. Coś tu nie gra. Powinni przecież podpiąć się do gniazdka. Ewentualnie skorzystać z pomocy aparatu fotograficznego. Jednak cyfrowa kamera może automatycznie aktualizować bezprzewodowo oprogramowanie, jeżeli tylko znajdzie się w zasięgu sieci. Tak więc zostaje aparat analogowy, wystarczy oddać kliszę do fotografa i wywołać zdjęcia. Teoretycznie proste, ale w fotograficznej ciemni sama chemia: wywoływacze, utrwalacze. Przecież nie możemy się na to godzić. No i zdjęcie może ukraść duszę, ale to już temat na zupełnie inny felieton.

 

 

Piotr Rybczyński

 

 

Komentarze  
+20 # Karolin 2020-05-24 00:00
Gdzie to ludzie ????
Czy i wam ten PRL takie blizny wyrył ?
Czy do tej pory niewtrzeźwieliście ?
Czy nie ma lepszych lokalizacji ?
Czy z mapy korzystacie ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # zenia 2020-05-24 03:58
Dawno mnie nic tak nie ubawiło!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+17 # Dorka34 2020-05-24 08:27
Czyli w/g Pana reaktora musimy się na wszystko godzić wokół naszych azylów jakim są nasze domy, mieszkania bo inaczej jesteśmy kim? Zacofanymi ludźmi, debilami? Chyba pewne rzeczy należy konsultować z mieszkańcami a najlepiej z mieszkańcami całego Kołobrzegu. Jesteśmy ponoć pięknym, zdrowym , przyjaznym dla rodzin z dziećmi KURORTEM.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+26 # Awenturyn 2020-05-24 09:43
Pomijając fakt głównego tematu artykułu -szkodliwości czy nieszkodliwości 5 G .
Język jakiego Pan używa ,sposob w jaki Pan obraża ludzi ,poniża i robi z innych ludzi ,którzy mają prawo do własnego zdania kretynów -ktos Panu powinien zabronić pisać .Raczej dziennikarz powinien opierać sie na faktach i zachować bezstronność -wstyd !
A najgorsze jest to ze zabrakło ludzkiego aspektu ,empatii i głębszego pochylenia sie nad tematem .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-8 # ST 2020-05-24 10:36
Brawo Panie Redaktorze. Może ci protestujący zrezygnują ze wszelkich usprawnień w życiu i wrócą do naturalnych warunków życia bez jakichkolwiek technicznych udogodnień.Jakoś się tak dzieje,że ci,którzy najwięcej korzystają z technicznych nowości podnoszą bunt przeciw ich wprowadzaniu i usprawnianiu. Trochę dziwne i ...... głupie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+2 # exeq 2020-05-24 11:11
Serio? Czyżby autor tego subiektywnego felietoniku dostał jakiś nowoczesny telefonik od Ministerstwa Cyfryzacji, że się na nie powołuje? To pytanie retoryczne. Bo się uśmiałem z argumentów w tym artykule. Kompletnie dyskredytując osoby, które mają obawy i nie boją się z nimi wyjść i mówić jasno. Wraz z Radą, która wsłuchała się w te obawy. Pan autor za to pewny swego, bez obaw rozsmarowuje temat jak masło na chlebie. Życzę zdrowia. Bo obu stronom o nie chodzi. Zwłaszcza w mieście Uzdrowiskowym. Które rzeź te tyczki choćby z antenami coraz mniej je przypomina. A przypomina jakieś miasto na Śląsku. Gdzie ludzie zamiast leczyć astmę dławią się w elektrosmogu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-1 # John Doe 2020-05-24 11:27
Ktoś z rodziny mi opowiadał jak w 1945 roku wybrał do kina w Krakowie. Wtedy , po wojnie , kina były już dostępne dla "ludu pracującego miast i wsi" Była jakaś scena batalistyczna z szarżą kawalerii. W momencie" najazdu na ekran " spora część widowni rzuciła się do wyjścia z krzykiem "ło matko rozjado"
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+3 # Panciś 2020-05-24 13:05
Gdzie 5 G nie sięga, tam Kołobrzeg święta! pałować, pałować obywateli trzeba
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+4 # do John Doe 2020-05-24 15:52
Cytuję John Doe:
Ktoś z rodziny mi opowiadał jak w 1945 roku wybrał do kina w Krakowie. Wtedy , po wojnie , kina były już dostępne dla "ludu pracującego miast i wsi" Była jakaś scena batalistyczna z szarżą kawalerii. W momencie" najazdu na ekran " spora część widowni rzuciła się do wyjścia z krzykiem "ło matko rozjado"

To nie była scena batalistyczna, ino tylko jechał pociąg na wprost siedzących na widowni - kamera na torach
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # John Doe 2020-05-24 18:11
Nie upieram się, przed półwieczem słyszałem o tym wydarzeniu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-8 # Wiesław 2020-05-24 17:46
Brawo Panie Piotrze.
Na sam początek super tytuł …fantomowe bóle mózgu. Ha, ha i dalej próba dotarcia do tych mózgów. Obawiam się, że jednak bezskuteczna.
Też jestem zdumiony, że tylko jeden radny i to z PiS, zachował zdrowy rozsądek w tym problemie. Szkoda czasu i publicznych pieniędzy na rozważania typu, ile diabłów zmieści się na łebku od szpilki.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+6 # Magda 2020-05-24 23:11
Mieszkam w pobliżu kilku anten od jakiegoś czasu i bardzo źle się czuję- mam bóle w klatce, bóle głowy, jestem bardzo rozdrażniona, zmęczona, źle śpię, noe umiem w domu odpocząć i parę innych.. Wszystko przez to że nie zwróciłam uwagi na anteny. Nie wyobrażam sobie aby pojawiły się większe częstotliwości i natężenia.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-2 # T2000 2020-05-25 04:22
Piotr Rybczyński chce u siebie za oknem nadajnik bo to postępowe. Jak zaczną stawiać to rura nie zmięknie?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-5 # bellaciao 2020-05-25 07:22
Cytuję Magda:
Mieszkam w pobliżu kilku anten od jakiegoś czasu i bardzo źle się czuję- mam bóle w klatce, bóle głowy, jestem bardzo rozdrażniona, zmęczona, źle śpię, noe umiem w domu odpocząć i parę innych.. Wszystko przez to że nie zwróciłam uwagi na anteny. Nie wyobrażam sobie aby pojawiły się większe częstotliwości i natężenia.


To są objawy menopauzy.
A tak bez żartów , to jeśli to by to było aż takie szkodliwe , to wszyscy żołnierze pracujący w radiolokacji i przy antenach by powymierali. A słyszał ktoś o czymś takim ???
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-5 # Marek Młynarczyk 2020-05-25 14:48
Jedna godzina pracy kuchenki mikrofalowej = 10 lat pracy takiego masztu.

Komu zatem zależy, aby, system 5G nie funkcjonował w Unii Europejskiej – Rosji, oni mają inny system i bardzo zależy im na tym, aby Unia Europejska skorzystała z ich systemu?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-1 # Panie 2020-05-26 16:05
Specjalisto od kołków , zawieś pan lepiej baner adriana na szybie w sklepie swoim bo jeszcze przegra przez pana...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-1 # Dlatego 2020-05-26 16:08
Kupujemy od Rosji 20 mln ton węgla, żeby im się nie udało :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn